Metabolizma Hızınızı Nasıl Arttırabilirsiniz?

0

Metabolizma vücudun yemek ve içecekleri enerjiye dönüştüren kimyasal bir işlemdir. Özellikle diyet yapanların yakından bildiği bir kelimedir. Metabolizma hızının artması, enerjinin daha fazla harcanması anlamına geliyor.

Yavaş veya düşük metabolizma hızının, vücut ağırlığı ve genel sağlık üzerinde büyük etkisi vardır.

Sizin de metabolizma hızınız düşük ise arttırmak için yapabilecekleriniz vardır.

İşte bu yollar:

  1. Yeşil Çay

Cenevre Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmada yeşil çay metabolik oranları yükselterek, yağ oksidasyonunu hızlandırıyor. Yeşil çaydaki güçlü flavonoidler ve antioksidanlar bu hızı sağlamaktadır.

Sıcak bir bardak suyun içine bir tatlı kaşığı yeşil çay yaprağı ekleyin. Üzerini kapatın ve 5 dakika demlenmesini sağlayın. Ardından süzerek için. Günde 2 ile 4 bardak yeşil çay içebilirsiniz.

  1. Doğal yağlar

Ayurvedada yağların genellikle vücudun detoksifikasyonu için tavsiye edilir. Aynı zamanda yağlar metabolizmayı da arttırır.

Bunun için ağzınıza organik hindistancevizi yağı veya susam yağından bir yemek kaşığı koyun. Yaklaşık 20 dakika boyunca ağzınızın içinde çevirin. Sonra tükürün ve dişlerinizi fırçalayın. Sabahları aç karnına bu uygulamayı yapın.

  1. Acı Biber

Acı Biber, vücut ısısını arttırarak metabolizmayı arttırır. Çorbalar, salatalar veya sevdiğiniz yiyeceklere herhangi bir acı biber veya acı tozu ekleyin.

  1. Elma sirkesi

Elma sirkesi metabolizmayı hızlandırarak sizin daha fazla kalori yakmanızı sağlayan bir başka etkili maddedir.

Bir bardak su içine 1 veya 2 çay kaşığı çiğ, filtresiz elma sirkesi karıştırın. Her sabah ve yemeklerden önce bu karışımı için.

Not: Yavaş yavaş suyun içine koyduğunuz elma sirkesi miktarını arttırabilirsiniz. 2 yemek kaşığı kadar.

  1. Sıcak Limon Suyu

Eğer, metabolizmanızı hızlandırmak istiyorsanız, ılık limon su içmenin faydaları olacaktır.

Limon suyu vücudu hidrate tuttuğu gibi açlık istediğini de bastıracaktır. Ayrıca içine karabiber de eklerseniz, metabolizmanın hızlanmasını ve kilo vermenizi sağlayacaktır.

Ilık bir bardak suyun içine yarım limon suyu ekleyin. 1 çay kaşığı bal ve yarım çay kaşığı karabiber tozu karıştırın. Sabahları aç karnına için.

  1. Zencefil

Zencefil tüketildiği zaman vücud ısısı artar. Yani termojenik niteliklere sahiptir. Bu metabolik hızı artırmaya yardımcı olur.

Kaynar 1 bardak suyun içine bir tatlı kaşığı taze doğranmış zencefil kökü ekleyin. üzerini kapatın ve 10 ile 15 dakika arasında demlenmesi için bekleyin. Ardından süzün ve için. Yavaş bir şekilde günde 2 veya 3 bardak tüketebilirsiniz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.