Metabolizmanızı Hızlandıracak 11 Yiyecek

0

Metabolizmanız yavaşlamışsa, kilo vermeniz de o kadar zorlaşır. Metabolizmanızı hızlandıracak bir yol arıyorsanız, bu yazı tam da size göre!

Siyah çay
Yeşil çayın metabolizmayı hızlandıran özelliklerini biliyorsunuz ama siyah çayın da benzer etkilere sahip olduğunu biliyor muydunuz? Ülkemizde oldukça fazla tüketilen, güne siyah çay tüketilmeden başlanmadığını düşünürsek, bu yöntem metabolizmanızı hızlandırabilmeniz için kolay bir yol olacaktır.

Araştırmalara göre siyah çay, karaciğerdeki bağırsak metabolitlerini ve enerji metabolizmasını değiştirir. Bu da, siyah çayın düzenli olarak tüketilmesinin kilo verme yolculuğunuza yardımcı olabileceği anlamına gelir.

Elma
Araştırmalar, elmanın sadece metabolizmayı hızlandırmakla kalmayıp, aynı zamanda kalp sağlığınızı da koruma özelliğine sahiptir.

Yoğurt
Yapılan bir araştırmada, yoğurt ve benzeri ürünlerdeki probiyotiklerin bağırsak ve metabolizma üzerinde olumlu bir etkisi olduğu bulunmuştur.

Arpa
İsviçre’de yapılan bir çalışmada, arpanın iştahı azaltmaya, kan şekeri seviyesini dengede tutmaya ve metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olduğu ortaya konulmuştur.

Yağlı balık
Yağlı balık, metabolizmayı hızlandırmaya ve kalp sağlığını korumaya yardımcı olur.

Süt
Bir bardak süt içmek, size sadece gerçek bir kalsiyum desteği kazandırmaz, aynı zamanda metabolizmanız için de harika olabilir. Araştırmalar, süt içerisindeki bileşenlerin aktif metabolizmaya yol açan SIRT1 genini artırdığını keşfetti.

Greyfurt
Greyfurt, vücuttaki yağların parçalanmasında oldukça etkilidir. Biraz acı bir tada sahip olan greyfurtu şeker ekleyerek tüketmek isteyebilirsiniz, ama amacınız kilo vermekse şekerden uzak durmanız daha iyi olacaktır.

Tarçın
Hemen hemen her yemeğe lezzet katan tarçın baharatı, obeziteye karşı mücadelede de önemli bir silah olabilir. Michigan Üniversitesi’nden yapılan araştırmalar, tarçının metabolizmayı hızlandırdığını keşfetti.

Soya fasulyesi
Soya fasulyesi de metabolizmayı hızlandıran bir başka gıdadır. Soya fasulyesi metabolizmayı hızlandırarak kilo verme sürecine destek verirken, kolesterolü de düşürme özelliğine sahiptir.

Kahve
Kahvenin içindeki kafeinin metabolizmayı uyarmaya yardımcı olduğu belirtilmektedir.

Biber
Baharatlı yiyeceklerin metabolizmayı hızlandırdığını destekleyen pek çok araştırma mevcut. Acı biberler, kalorileri enerjiye dönüştürmeye yardımcı olan bir kimyasal olan kapsaisin içerir.


Share.

About Author

Comments are closed.