Metabolizmayı Yavaşlatan, Değiştirmesi Kolay Alışkanlıklar

0

Özellikle kış aylarında daha az hareket edilmesi ve yanlış beslenme alışkanlıkları yüzünden metabolizma hızı azalmakta, kilo alımı artmaktadır. Fazla kilolar ortak sorunlar haline gelmiştir. Hareketsiz bir yaşam, stres, tiroitlerin çalışması gibi bazı etkenler nedeniyle metabolizma hızı yavaşlamaktadır.

Bilindiği üzere metabolizma hızı kişiden kişiye değişmekte ve kas dokusuna göre de çok fazla etkilenmektedir. Kas kitlesinin artması metabolizma hızını artırmaktadır. Bu nedenle sporcu kişilerde daha hızlı bir metabolizma varken spor yapmayan kişilerde metabolizma hızı daha yavaştır. Metabolizmayı etkileyen pek çok faktör bulunmaktadır. Bunlardan bazıları aşağıdaki gibidir.

İlgili: Metabolizmayı hareketlendirecek baharat karışımı

Garip Beslenme Saatleri: Zayıflamak için kimi öğünlerde hiç yemek yenmemesi, geç saatlerde yemek yemek, öğün atladıktan sonra düzensiz saatlerde yemek yemek metabolizma hızını yavaşlatmaktadır. Sağlık açısından da oldukça risklidir. Düzenli bir beslenme programı yapılmalı, beslenme saatlerine dikkat edilmelidir.

Az ya da Çok Uyumak: Kilo verme konusunda herkesin aklına düzenli beslenme, spor yapma ve diyet gelmektedir. Ancak düzenli uyku olmaması durumunda bu bileşenlerin etkisi de azalmaktadır. Düzenli uyku alışkanlığı olmayan kişilerde alınan besin miktarı artmaktadır. Düzensiz uyku nedeniyle bazı hormonlar salgılanmakta ve bu hormonlar da metabolizma hızını etkileyerek kilo vermeyi engellemektedir.

Regl Dönemi: Bu dönem oldukça stresli geçmekte ve vücutta pek çok değişim gerçekleşmektedir. Endişeli bir ruh hali içerisinde olunması nedeniyle de metabolizma üzerinde yavaşlatıcı bir etki meydana gelmektedir. Stresli anlarda salgılanan kortizol hormonu vücudu yağ depolama moduna almakta ve metabolizmayı yavaşlatmaktadır. Bu nedenle stresle başa çıkmanın yolları bulunmalıdır.

İlgili: Metabolizmayı hızlandıracak 11 yiyecek

Çok Az Yemek: Metabolizmanın yavaşlamaması için sık ve küçük porsiyonlar halinde beslenilmelidir. Ayrıca vücudunuzu dinlendirmeniz de önemlidir. Çok az yemek yenildiğinde vücudunuz bu duruma alışarak metabolizma hızını yavaşlatacaktır.

Uzun Süre Oturmak, Jet Lag ya da Çok Seyahat Edilmesi: Vücudumuz hareketsiz kaldığında enerji tüketimi azalacağından metabolizma hızı da aynı oranda azalmaktadır. Sürekli oturmak, yoğun bir seyahat programına maruz kalmak nedeniyle hareketsiz kalmak gibi etkilerle metabolizma hızı yavaşlamakta ve vücut kilo almaya elverişli bir hal kazanmaktadır. Masa başı işlerde çalışan ve hareketsiz olan kişilerde bu durum büyük bir sorun yaratmaktadır.

Yeterince Kalsiyum Alınmaması: Kalsiyum elementi vücut sağlığı için oldukça önemlidir. Kemik ve dişlerin ana maddesi olan kalsiyum kanın pıhtılaşmasını sağlamakta, eklem ve kemiklerin onarılmasında rol almakta, kalp ritmini düzenlemekte, sinir uyarılarının iletimini sağlamakta, kasların kasılabilirliğini ayarlamakta ve doku canlılığının sürdürülmesine yardımcı olmaktadır. Metabolizma hızını artıran kalsiyum yeterli miktarda alınmazsa metabolizma hızı azalacak ve vücut sağlığı açısından da olumsuz bir durum yaratacaktır.

Kahvaltıyı Pas Geçmek: Günün en önemli öğünü kahvaltıdır. Güne enerjik başlamak ve metabolizma dengesini kurmak için büyük bir öneme sahiptir. Kahvaltı atlandığında öğlen yemeğinde daha fazla yemek yenmektedir. Aynı zamanda öğlen yemeği vaktine kadar uzun süre aç kalınması da doğru değildir. Tüm bu durumların metabolizmanın yavaşlamasına neden olduğu gibi sağlık açısından da zararlıdır.

İlgili: Metabolizmayı nasıl hızlandırabilirsiniz


Paylaş.

About Author

Comments are closed.