Mide Ağrılarını Anında Rahatlatan Ev İlaçları

0

Mide bulantısı ve mide ekşimesinden, irritabl bağırsak sendromuna, reflüye kadar mide ağrınızın nedeni ne olursa olsun, doğal ev ilaçları ağrıdan kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Eğer mide ağrısı sorunu yaşıyorsanız, acı çekmeye devam etmek yerine, denenmiş, işe yarayan ev ilaçlarından yardım alın.

1. Rooibos Çayı
Rooibos çayı içindeki flavonoidlerin yüksek seviyesi sayesinde, mide rahatsızlıklarını hafifleterek, daha sağlıklı bir sindirim sistemini desteklemeye yardımcı olur. Çayın, iltihabı azaltılmasının yanı sıra, ishal ve krampları gidermek, bulantı, hazımsızlık gibi sorunları da hafifletme özelliği vardır.

2. Karbonat
Mide ağrıları için yaygın olarak kullanılanlardan biri de karbonattır. Karbonat, hazımsızlığı rahatlatmaya yardımcı olurken, reflü, mide ekşimesi ve ülser hastalığına iyi gelen güçlü antasit özellikler sunar. Karbonat, sindirimi desteklemek için asit etkilerini nötralize etmeye yardımcı olur.

Bir bardak suda bir çay kaşığı karbonatı eriterek için. Mide ekşimesi ve reflü de dahil olmak üzere herhangi bir sindirim probleminden muzdarip olduğunuzda içerek rahatlama sağlayın.

3. Zencefil çayı
Zencefil, sindirim sistemi üzerindeki yatıştırıcı etkileri ile ünlüdür. Asidin bloke edilmesine ve midede bulunan bir bakteri olan helikobakter pilori’nin baskılanmasına yardımcı olan gastroprotektif özellikler sağladığını göstermektedir.

Zencefil çayı yapmak için, birkaç dilim soyulmuş zencefil kökü üzerine iki bardak kaynar su dökün ve yaklaşık 10 dakika bekletin. İdeal olarak, her yemekten yaklaşık 20 dakika önce için.

4. Nane yaprakları
Nane yaprakları mentol içerir ve sindirim sistemini yatıştırmak için idealdir. Nane çayı yudumlamak, sindirim sıkıntısını hafifletmek için oldukça etkili bir çare olarak bilinir. Nane şekeri emmek veya yaprakları çiğnemek, özellikle mide bulantısını hafifletmek için yardımcı olabilir.

5. Elma sirkesi
Elma sirkesi, gıdaların vücutta parçalanmasına yardımcı olan sindirim suyunun serbest kalmasını teşvik etme yeteneğine sahip olduğu için çok çeşitli sindirim sistemi rahatsızlıklarını tedavi etmek için oldukça etkilidir. Şişkinlik, gaz, hazımsızlık ve mide ekşimesini hafifletebilir.

Bir bardak suya bir çay kaşığı elma sirkesi ekleyerek içebilirsiniz.

6. Kimyon
Kimyon, yüzyıllardır sindirim sıkıntılarını tedavi etmek için kullanılan eski bir ilaçtır. Kimyon, hazımsızlık, gaz ya da şişkinliğe neden olan kötü bakterilerin büyümesini engelleyen vitaminler ve mineraller ile doludur. Aynı zamanda olağanüstü bir lif kaynağıdırlar. Uygun sindirim işlevini yerine getirmek için yeterince lif almak şarttır. Kabızlık, ishal, şişkinlik ve hazımsızlık gibi her türlü mide sorununun çözülmesine yardımcı olabilir.

7. Papatya çayı
Papatya çayı sadece karın ağrısını yatıştırmak için değil, sinirleri yatıştırmak için de idealdir. Eğer mide ağrısı gece de sürüyorsa, papatya çayı, rahatlamanızı ve uykuya dalmanızı kolaylaştırır.

8. Rezene
Rezene, mide rahatsızlıklarını hafifletirken, gazın ve şişkinliğin azaltılmasına yardımcı olur. Rezene, geleneksel olarak Çin, Hint, Mısır ve Yunan kültürlerinde yüzyıllardır gıda ve ilaç olarak kullanılmaktadır.

9. Pirinç çayı
İshalden muzdaripseniz ve mide rahatsızlığınız varsa, bir pirinç “çayı” yapmak onu çözmeye yardımcı olabilir. Bunu yapmak için, altı bardak suya yarım bardak pirinç ekleyin ve 15 dakika kaynatın. Pirinci süzün, biraz lezzetini artırmak için bal ekleyip sıcakken yudumlayın.

10. Sıcak su
Sıcak su torbası da ağrıları azaltmada etkilidir. Isı, sadece yatıştırıcı değil, aynı zamanda karın bölgesindeki acının da geçmesini sağlar. Ayrıca mide bulantısını azaltmak ve kaslarınızı rahatlatmaya da yardımcı olur.

11. Aloe vera suyu
Bağırsak sorunlarını yatıştırmak için aloe vera suyu kullanabilirsiniz. Şişkinlik, kramp, gaz, ishal gibi sorunlarda iyi sonuçlar verir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.