Mide Gazına Ne İyi Gelir?

0

Sindirim ağızdan başlar. Ağzımıza aldığımız lokmalar tükürüğün yardımıyla parçalanır, daha sonra yemek borusundan mideye gider. Biz fark etmeden bu esnada hava yutarız. Bunda bir sorun yoktur. Yuttuğumuz havalar daha sonra vücudumuzdan atılır. Bazı besinlerin de vücutta gaz yaptığı bilinir. Vücudumuza giren besinleri parçalarken bazı besinlere organlarımız hassasiyet gösterir ve gaz oluşumu olur.

Gaz oluşumu olur anca sorun gazların çok olması ve vücuttan çıkmamasıdır. Bu durumda mide krampları, ani bıçak gibi ağrının saplanma hissi oluşur. Bu çok rahatsız edeci bir durumdur. Gaz midemizde oluştuysa sürekli geğirme isteği duyarız ve bu durum çok canımızı sıkar. Mide gazına iyi gelen bazı bitkiler vardır. Bunları kullanarak gaz sorununu çözebiliriz.

Mide gazı sorununu çok fazla yaşıyorsak bunun nedeni yediğimiz besinlerden olabilir. Yediğimiz besinleri takip etmek ve hangilerinin gaz yaptığını çözmek gerekir. Bu besinleri daha az yemeye çalışın. Bazı besinlerin zaten gaz yaptığı bilinmektedir. Bunlar kuru fasulye, nohut gibi baklagillerdir.

Mide gazına iyi gelen ve mucizeler yaratan bitki zencefildir. Henüz mutfağınızı bu harika bitkiyle donatmadıysanız geç kalmadan yapın deriz. Zencefil bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Bakterilerin yok edilmesinde yardımcıdır.

Limon suyuna batırılmış bir dilim zencefili yemeklerden yarım saat sonra yiyin. Bu mide gazının oluşmasına engel olacaktır.

Nane mide bulantılarına, mide gazına iyi gelir. Naneyi yemeklerinizde eksik etmeyin ve yemeklerinizin üstüne serpin.

Tansiyon sorununuz yoksa kekik suyundan da yararlanabilirsiniz.

Bir çay kaşığı kekik suyu içilirse mide rahatlar.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.