Migreni Tetikleyen 10 Yiyecek

0

Migreni tetikleyebilecek farklı faktörler vardır – ne yediğimiz ve içtiğimiz de dahil. Yapılan araştırmalar gıdaların migreni tetiklediğini ortaya koyuyor. Ancak bu kombinasyon son derece bireyselleştirildiğinden araştırmayı zorlaştırıyor.

Evrensel migren tetikleyicisi diye bir şey yoktur. Ancak bazı insanlarda migrenlere neden olabilecek veya katkıda bulunabilecek bazı yaygın tetikleyiciler vardır. Migreni Durdurmanın En Etkili Yolu

1. Kafein
Çok fazla kafein migren ağrısına neden olabilir. Ancak bazı araştırmalar ise kafein yaklaşmakta olan migren ağrılarını durdurmaya yardımcı olur. Ayrıca, ara sıra kullanımla baş ağrısını hafifletebilir.

Kafeinli yiyecekler şunları içerir:
Kahve
Çay
çikolata

2. Yapay tatlandırıcılar
Birçok işlenmiş gıda yapay tatlandırıcı içerir. Diyabetliler için şeker alternatifi olarak kullanılır. Ancak bu tatlandırıcılar migrenlere neden olabilir.

3. Alkol
Alkol, migreni tetiklediği düşünülen daha yaygın ürünlerden biridir. Kırmızı şarap ve biranın düzenli migren hastalarının yaklaşık yüzde 25’ini tetiklediği düşünülmektedir. Alkol, baş ağrısına neden olan dehidrasyona neden olabilir. Migren İçin En İyi 10 Esansiyel Yağ ve Kullanımları

4. Çikolata
Çikolata alkol sonrası migren için ikinci en yaygın tetikleyici olduğu düşünülmektedir. Migren yaşayanların yaklaşık yüzde 22’sini etkiler. Bazı insanlarda baş ağrılarını tetikleyebilecek kafein ve beta-feniletilamin içerir.

5. MSG içeren gıdalar
Monosodyum glutamat (MSG), vücudumuzda doğal olarak bulunan bir glutamik asittir. Birçok gıdada bir gıda katkı maddesi olarak bulunur. Bazı araştırmacılar onu migren ile ilişkilendiriyorlar. Amerikan Migren Vakfı, migren yaşayanların yüzde 10 ila 15’inde şiddetli migreni tetikleyebileceğini belirtiyor.

6. İşlenmiş etler
İşlenmiş etler – şarküteri etleri, jambon, sosisli sandviçler hepsi, renk ve lezzeti koruyan nitrat adı verilen koruyucu içerir. Bu gıdalar, beyindeki kan damarlarını genişlettiği düşünülen kana nitrik oksit salabilir. Nitrik oksit migren ağrılarına neden olabilir.

7. Yaşlı peynirler
Yaşlı peynirler tiramin adı verilen bir madde içerir. Bir yiyeceğin yaşlanması proteinlerin parçalanmasına neden olduğunda oluşur. Peynir ne kadar uzun yaşlanırsa, tiramin içeriği o kadar yüksek olacaktır. Tiramin migren ile bağlantılıdır. Tiramin bakımından yüksek olan yaygın peynirler şunları içerir: Migren Ağrısı İçin Alnınıza Muz Kabuğu Yerleştirin!

Beyaz peynir
rokfor
Parmesan Peyniri

8. Turşu ve fermente gıdalar
Yaşlı peynirler gibi salamura ve fermente gıdalar da yüksek miktarda tiramin içerebilir. Bu gıdalar şunları içerir:

Salatalık turşusu
Bir çeşit yöresel Kore yemeği
kombucha (alkollü içeriğe de sahip olabilir)
Bamya turşusu

9. Dondurulmuş gıdalar
Dondurulmuş yiyecekler ve içecekler migren ağrılarını tetikleyebilir. Egzersiz sonrasında soğuk yiyecekler yiyorsanız baş ağrınız artabilir. Migrende Botoks Etkin Bir Çözüm mü?

10. Tuzlu yiyecekler
Tuzlu yiyecekler – özellikle zararlı koruyucular içerebilen tuzlu işlenmiş yiyecekler – bazı insanlarda migreni tetikleyebilir. Yüksek seviyede sodyum tüketmek kan basıncını artırır ve baş ağrısına neden olur.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.