Mısır Yedikten Sonra Neden Su İçilmemeli?

0

Mısır hemen hemen herkesi çok sevdiği yiyeceklerden biri. Mısır harika lezzetinin yanısıra aynı zamanda sağlıklı bir atıştırma seçeneğidir. Bununla birlikte, bu sağlıklı lezzet, bazıları için, özellikle de bir bardak su ile izlerseniz, sorunlu olabilir.

Birçok insan, mısır yedikten sonra su içilmesi şişkinlik ve şiddetli karın ağrısı şikayetini beraberinde getirir. Bu, belirli bir nedenden dolayı olur. Mısır yedikten sonra su içmek, sindirim işlemini büyük ölçüde yavaşlatır. Mısır, karmaşık karbonhidrat ve nişasta içerir ve bunun üzerine su tüketimi, midede gaz salınımına neden olur. Şişkinlik, asitlik ve şiddetli mide ağrısı olarak kendini gösterir. Mısır püskülünün faydalarını biliyor musunuz?

Bu durumdan kaçınmak için, mısır yedikten sonra su içme arasında belli bir zaman boşluğu bırakılması gerekir. İdeal zaman aralığı en az 45 dakika olmalıdır diyor uzmanlar.

Bunun dışında limonun sindirilmesini kolaylaştırdığı ve genel olarak sindirim sürecini daha sorunsuz ve etkili hale getirdiğinden, limon suyu terçih edilebilir.

Kavrulmuş mısır koçanı sokak yemeğinin inceliklerinden biri olarak kabul edilirse taze ve sıcak tüketilmelidir. Mısırdan maksimum besin faydalarını elde etmek için, hemen tüketin. Uzun süre boyunca bekletilmesi, sonuçta mide ile ilgili sorunlara yol açabilecek zararlı bakterilere yol açabilir. Patlayan mısır nasıl tazelenir?


Paylaş.

About Author

Comments are closed.