Mucize Ağaç Moringa’nın Faydaları

0

Moringa bitkisi, yüksek besin değeri ve tıbbi faydaları ile etkileyici bir tıbbi kullanıma sahiptir. Moringa, vücudun enerjisiz ve besinsiz kalması sonucu ortaya çıkan tıbbi durumlarla savaşmak için uzun yıllardır dünya çapında kullanılmakta. Vitaminler, mineraller ve aminoasitler barındıran doğal besleyici bir besindir.

Moringa, dünyadaki en eksiksiz, besin değeri yüksek bitkilerden biri olarak düşünülür. Yaprakları binlerce yıldır süper besin takviyesi olarak yenilmiştir. Moringa, 90 besin maddesi, 46 antioksidan ve bol miktarda mineral içermekte olup, yoksul ülkelerde yetersiz beslenme ile mücadele etmek için sıklıkla kullanılmaktadır. Yumurtadan daha fazla A vitamini ve sütten daha fazla kalsiyum içerir. B12 vitamini vücudunuzda ne gibi farklılıklar yaratır?

Doğal antibiyotik özellikleri, suyun dezenfekte edilmesi kabiliyeti, cildi iyileştirme ve diğer pek çok avantajı sayesinde “Mucize Ağacı” lakabını kazandınan Moringa, Science Daily tarafından “Dünyanın En Yararlı Ağacı” olarak nitelendirildi. Moringa tozu nasıl yapılır?

moringa3

Yararları nelerdir?
1 . Moringanın yapraklarındaki C vitamini bir portakala göre kıyaslandığında 7 kat daha fazladır. Pişmiş bir Moringa yaprağı (yüz gram) 3.1 g. Protein, 0.6 g. lif, 0,14 mg riboflavin, 1,1 mg niasin ve 53 mg askorbik asit ve yüksek oranda C vitamini, 0.07 96 mg kalsiyum, 29 mg fosfor, 1.7 mg demir, 2820 mg karoten, 10 mg thiamin, 45mg tokoferol (vitamin E) , A vitamini ve B vitamini içerir. Bu gıdalar beyninize çok iyi gelecek

2 . Moringa bitkisi ülser ve yaraları temizlemede oldukça faydalıdır.

3 . Moringa çok iyi bir protein kaynağıdır, çok düşük yağ ve karbonhidrat içerir.

4 . Sindirim sistemini düzenler, daha iyi çalışmasını sağlar.

5 . İçerdiği A, C, E gibi antioksidan vitaminler sayesinde diyabetin iyileşmesinde yardımcı rol oynar.

6 . Kansere karşı mücadelede, bağışıklık sisteminin kuvvetlendirilmesinde sıkça kullanılır.

7 . Göz rahatsızlıklarını tedavi eder, görme kalitesini artırır. Sabahları limonlu su içmek için 15 neden

8 . Enfeksiyonlara karşı vücudu korur, vücudun kendini daha iyi savunmasını sağlar.

9 . Moringanın ağrı kesici özelliği de vardır. Özellikle kulak ve bağ ağrılarına karşı oldukça iyi gelir. Anti- inflamatuar özelliği sayesinde gut hastalığında meydana gelen iltihap ve ağrıları azaltır.

10 . İçerdiği kalsiyum sayesinde kemik ve dişler için oldukça önemlidir. Kemikleri güçlendirir, kemik kaybını önler.

11 . Bağırsak hareketlerini düzenleyerek kolaylaştırır. Bu özelliği diyet yapan kişiler için oldukça önemlidir, düşük yağ ve karbonhidrat değerleri sayesinde zayıflamaya katkıda bulunur. Mide ağrılarını geçirir.

12 . Etkili bir antioksidan görevi görür. Yaşlanma belirtilerini geciktirir, ciltteki kırışıklıkları önler, cildi güzelleştirir ve korur. Ağrı ve acıları azaltmanın yolları

Moringa Nasıl Kullanılır?

Moringa bitkisini sebze yemeklerine, et ve tavuk yemeklerine koyabilirsiniz. Yaprağı ile çay yapabilirsiniz. Ayrıca tohumlarını kavurarak çerez olarak da tüketebilirsiniz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.