Mükemmel Kadın Sendromu ve 9 Baş Etme Tekniği

0

Günümüzde özellikle şehirli kadınlar evlenirim, çocuk da yaparım kariyer de deyip her şeye yetişmeye çalışıyorlar. Mükemmel eş, anne, ev hanımı, iş kadını hepsini birden oldurmak için müthiş uğraş veriyorlar. Kendilerine dair hata yapma toleransları oldukça düşük durumda, en ufacık bir hatada dünyalarını karartabiliyorlar. Hayatlarının her anı planlı ve programlı. Bu yüzden spontaniteye hiç yer yok. Kendi ihtiyaçlarına kulaklarını tıkamış durumdalar. Zaman içinde bu yüzden psikosomatik sıkıntılar yaşayabiliyorlar. Peki ne yapmalı?

 

1. Önceliklerinizi belirleyip kendinize bir plan yapın. Daha az önemli işler sonraya kalabilir.

2. İşten çıkıp eve geldiğinizde kendinize rahatlamak için en az yarım saat ayırın. O yarım saat sizi ne mutlu edecekse onu yapın; ayaklarınızı uzatmak, müzik, meditasyon, kedinizi okşamak…

3. Eşinizle iş bölümü yapın.

4. Özellikle ev işlerinde püf noktaları, kolaylaştırıcı teknikleri öğrenin ve uygulamaya çalışın.

5. Eleştirilere kulaklarınızı tıkayın. Herkesin bir kapasitesi olduğunu kabul edin

6. Mükemmellik iddasında olmak sadece sizi tüketir. Elinizden geleni yapmanız yeterli., olacaktır.

7. Gerektiği zaman destek istemekten çekinmeyin. Destek istemek sizin yetersiz, beceriksiz olduğunuz anlamına gelmez.

8. Kendi ihtiyaçlarınıza kulak vermeyide ihmal etmeyin. Dinlenmeniz gerekiyorsa dinlenin mesela, ara vermek istediğinizde ara verin bir soluklanın sonra devam edin.

9. Unutmayın her şey pırıl, dört dörtlük olduğunda kimse size madalya takmayacak, kusur bulmak isteyen gözler illaki bir kusur bulacaktır. O yüzden maroton koşmak yerine hayatın tadını çıkarın.


Paylaş.

About Author

Dinlemeyi, anlamayı, destek olmayı seven ve insanları olduğu gibi kabul eden, kendini işine adamış bir psikologdur. Si&Ma Psikolojik Danışmanlık Merkezi'nde danışanlarını görmektedir. Danışanlarıyla temelde Bireysel Psikodrama ve BDT (Bilişsel Davranışçı Terapi) ile çalışmaktadır.

Comments are closed.