Mutlaka Taze Kızılcık Yemek İçin 5 Neden

0

Tatil sırasında sürekli atıştırmalar yapıyorsanız, yılın bu döneminde tezgahlarda yer almaya başlayan Kızılcığı tercih edin. Kızılcık sağlık açısından inanılmaz faydaları bulunan bir meyvedir. İşte taze kızılcığın faydaları…

Antioksidan enerji merkezi
Kızılcık antioksidan içeriği açısında en zengin meyvelerden biridir. Kızılcık kadar bir porsiyonunda daha fazla antioksidan bulunan meyve yoktur. Antioksidanlar, hücreleri, oksidatif stresin ve serbest radikallerin onlara verebilecekleri hasarlardan korur. Bu hasar kanser ve kalp hastalığı gibi ciddi durumlara neden olabilir.

Kızılcıklarda bulunan antioksidanların bazıları antosiyaninler, elagik asit, kersetin, resveratrol, selenyum ve A, C ve E vitaminlerini içerir.

Düşük kalorili lezzet arttırıcı

Bir fincan taze kızılcık 46 kalori içerir. Biraz daha ham bir şekilde yerseniz kalorisi daha düşüktür.

İdrar yolu enfeksiyonu önleyici

Kızılcık ve kızılcık suyu bazı çalışmalara göre, genç kadınlarda tekrarlanan enfeksiyon riskini azaltabileceği öne sürüyor.

Yüksek lif

Bir bardak kızılcık 4.6 gram diyet lifi içerir. Mayo Clinic lif, bağırsak sağlığını korur kolesterolü düşürür ve kontrol kan şekeri yardımcı olur diyor. Lif yüksek gıdalar da uzun süre dolgun hissettirdiklerinden kilo kontrolü için yardımcı olabilir.

Vitaminler ve mineraller dolu

Bir bardak kızılcık, C vitamini için günlük önerilen değerinin yüzde 24’ünü ve günlük önerilen K ve E vitamin değerlerinin yüzde 7’sini içeriyor . Önerilen günlük değerin yüzde 20’sini içeren mineral manganez için de iyi bir kaynaktır.

Bu avantajların kuru kızılcıkta değil taze kızılcıklar için olduğunu aklınızda bulundurun. Kurutulmuş kızılcık bu faydaların birçoğunu muhafaza ederken, çoğu ticari olarak kurutulmuş kızılcık olduğu için daha lezzetli hale getirmek için şeker eklenmiştir. Kurutulmuş kızılcığın çeyrek fincanında 130 kalori ve 29 gram şeker bulunur. (Yaklaşık 7 çay kaşığı şeker şeker)


Paylaş.

About Author

Comments are closed.