Neden Asla Papaya Çekirdeklerini Atmamalısınız?

0

Papaya tüketirken ne kadar sağlıklı olduklarını bilmeden çekirdekleri atılır. Papaya çekirdekleri, hardal tohumlarına benzeyen oldukça güçlü bir tada sahiptir, fakat aynı zamanda birçok sağlık probleminin tedavisinde yardımcı olabilecek yararlar barındırırlar.

Papaya çekirdekleri, anti-inflamatuar özelliklere sahiptir, kardiyovasküler hastalıklara, sindirim sorunlarına, küçük kesik ve yaraların iyileşmesine yardımcı olurken, bazı çalışmalar kanserin tedavisinde de etkili olabileceğini ortaya koymaktadır.

Sindirim sağlığınızı geliştirin
Papaya çekirdekleri, aslında çeşitli sindirim problemlerine karşı en iyi doğal ilaç olabilir. Sindirimi hızlandırabilir, bağırsak enfeksiyonlarını önleyebilir ve ayrıca gıda zehirlenmesine karşı da oldukça etkilidir.

Kanserin önlenmesine yardımcı olabilir
Çalışmalar, çekirdeklerin aslında çeşitli kanser türlerini önleyebileceğini göstermiştir. Bilim adamları, kolon, akciğer, prostat ve karaciğer kanserlerinin tedavisine yardımcı olabileceğini gösteren sonuçlar ortaya çıkarmıştır.

Böbrekleri ve karaciğeri temizler
Geleneksel Çin tıbbı, papaya çekirdeklerini karaciğer ve böbreklerin temizlenmesi için doğal bir detoks yöntemi olarak kullanmıştır. Çekirdekler, toksinleri ve kimyasalları bu iki organdan temizleyebilir.

İnflamasyonu azaltır
Papaya ve çekirdekleri, artrit ve gut gibi iltihaplı hastalıkların tedavisinde yardımcı olabilecek güçlü anti-enflamatuar özelliklere sahiptir. Bunu da, meyve ve çekirdeğinde bulunan papain ve chymopapain olarak bilinen iki enzim sağlar.

Yüksek tansiyonu azaltır
Yüksek tansiyondan şikayetçiyseniz, sabahları papaya çekirdeği tüketebilirsiniz.

Uyarı:
Papaya çekirdeklerinin uzun süreli tüketimi kısırlığa neden olabilir.

Papaya çekirdekleri nasıl tüketilir?
Papaya çekirdeklerini meyvesiyle birlikte tüketebilir ya da güneşte kurutarak toz haline getirip yiyeceklerinize ekleyebilirsiniz.

Ne kadar papaya çekirdeği tüketebilirsiniz?
Uzmanlar, günlük bir yemek kaşığından daha fazlasını önermezler.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.