Neden Avocado Yemelisiniz? Avokadonun Kanıtlanmış Faydaları Neler?

0

İnsanlar daha sağlıklı bir hayata sahip olabilmek için çeşitli yollara başvurmaktadırlar. Özellikle günümüzde yoğun bir yaşam içerisinde olan insanların sağlık hakkında ki şikayetleri ve sıkıntıları artmaya başlamıştır. Buna yönelik olarak ilaç kullanımı da artış göstermektedir. Ancak doğada var olan ürünleri tüketerek ilaçlara ihtiyaç duymadan daha sağlıklı bir yaşantıya sahip olabiliriz. Avokado enerjisi yüksek olan bir meyve olarak bizlere bu konuda yardımcı olacaktır. Bol miktarda A,E ve B grubu vitaminleri içeren avokado bunun yanı sıra mineral açısından da zengin bir meyvedir.

Sağlıklı Ciltler

Vücudumuzda ki dokuların ve cildin yenilenmesine yardımcı olan avokado yaraların daha hızlı iyileşmesinde de yardımcı olur. Boşaltım sistemine de yardımcı olan bu besin kabızlığa karşı etkilidir. Kalp ve damar hastalıkları için doğal ilaç özelliği gösterir. Bu sayede de insanların yaşlanma sürecini yavaşlatan etkiye sahiptir. Vücutta ki toksin maddelerin uzaklaştırılmasında yardımcı olur. Bağışıklık sistemini güçlendiren bu meyve kanda kımızı kan hücresi oluşumunu hızlandırıcı etkiye sahiptir. 100 gram avokadoda 165 kalori vardır. Ayrıca vücutta karbonhidrat, yağ ve protein metabolizmasını düzenleyerek kilolarınız istenilen düzeyde olmasına yardımcı olur.

Nasıl Tüketebiliriz?

Avokado yenilmek için alınıyorsa mutlaka olgun olanları tercih edilmelidir. Çünkü olgun avokadolar daha lezzetlidir. Alırken mutlaka yumuşak olanları tercih etmeniz gerekmektedir. Lif oranı yüksek olan avokado puding yapımında da kullanılmaktadır. Kakaolu pudingden ayırt edilemeyen bu besini çocuklarınıza kolayca yedirebilirsiniz. Olgun olarak aldığınız avokadoların içini çıkarın ve blender ile  ezin seçiminize göre servis yapacağınız pudingin içine ilave edin. Ayrıca muz, portakal suyu, vanilya özütü ile karıştırarak isteğe göre bal ekleyerek  puding servis yapacağınız tabağa koyabilir ve sağlık dolu bir ürün elde edebilirsiniz.

Anavatanı orta Meksika olan avokado aynı zamanda kanseri önleyen etkiye sahiptir ve üreme sistemini de düzenler. Ayrıca cilt bakımı içinde avokadolu maskeler yapılmaktadır. İçerdiği maddeler küçük çocuklar ve hamile kadınlar için oldukça önemlidir. Ayrıca ilaç sektöründe de sıkça tercih edilen bir ürün olarak karşımıza çıkan bir meyvedir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.