Neden Başımız Ağrıyor ?

0

Baş ağrısı herkesin zaman zaman yaşadığı bir durumdur. Çoğunlukla stresli iken, işler sıkışıp zaman daralınca, kendimizi kötü hissettiğimizde ya da hasta olup ateşimiz çıktığında başımız ağrır. Fakat bazı kişilerin daha çok ve sıklıkla başları ağrır, ağrı gelince çalışamazlar, çantaları ecza dolabı gibidir, ağrı kesicisiz sokağa çıkmazlar. Azıcık rüzgar, hele hele lodoslu havalar, banyo yapıp sokağa çıkmak, aç kalmak, şarap içmek, çok kahve içmek ya da kahve içememek, sevinçli ya da üzücü bir haber almak hep baş ağrısı nedenidir. Bazen baş ağrısından önemli buluşmalar, toplantılar, düğünler kaçırılır, bazen de gidilince zehir olur. Tek istenilen karanlık bir yerde kıpırdamadan uyumaktır. Baş ağrısı bir çekiç gibi zonk zonk beyni dövmektedir. Hayat  “acaba bugün başım ağrıyacak mı?” kaygısı ile dolmaya başlar. Hele hele önemli işler yapılması gereken günlerin sabahlarında kaygı büyür. Başım ağrımasın endişesi ile daha baş ağrısı başlamadan bir ağrı kesici alınıp güne başlanır.

Eğer bu anlatılanlar size tanıdık geliyorsa, hatta o kişi sizseniz ya da bir yakınınız ise, ilerleyen haftalardaki yazı dizim tam sizin için. Baş ağrısının tanısını nasıl koyuyoruz? Kaç tip baş ağrısı var? En sık görülen baş ağrısı hangisi? Her başı ağrıyan kişiden beyin mr’ı istemek lazım mı? Neden beyin mr ‘ı normal olduğu halde kişinin başı ağrıyor? Burun deviasyonu baş ağrısına neden olur mu? Sinüzit baş ağrısı yıllar boyunca devam eder mi? Başınız sıklıkla ağrıyor ise her ağrı olduğunda ağrı kesici almalı mısınız? Ağrı kesici kullanmak alışkanlık yapar mı? Ağrı kesiciyi ağrı başlar başlamaz mı almalı yoksa bekleyip ağrı dayanılmaz hale gelince mi? Migrenin tedavisi var mı? Botoks baş ağrısı tedavisi için kullanılıyor mu? Boyun fıtığı baş ağrısı yapar mı? Beyinde baloncuk (anevrizma) tanısı nasıl konur? Tanı konulduğunda tedavi seçenekleri nelerdir? Yüksek tansiyon baş ağrısı yapar mı? Baş ağrısı tansiyonu yükseltir mi? Yumurta mı tavuktan, tavuk mu yumurtadan çıkar?

Görüldüğü gibi cevaplanacak ne kadar çok soru var. Haftaya başlıyoruz. Baş ağrısı tanısı ve tedavisi hakkında öğrenmek istedikleriniz için her hafta burada sizlerle buluşacağım. Bana sormak istediğiniz soruları da cevaplayacağım. Şimdilik hepinize iyi haftalar ve baş ağrısız günler diliyorum Hayat Kolay okuyucuları. Haftaya görüşmek üzere.


Paylaş.

About Author

Maslak Acıbadem Hastanesi'nde Nöroloji Uzmanı Acıbadem Tıp Fakültesi, Nöroloji Anabilim Dalı

Comments are closed.