Neden Kalan Yiyecekleri Folyoya Sarmamalısınız?

0

Soğumuş kalan yemekler düzgün bir şekilde kapatılıp saklanırsa dört güne kadar dayanır. Çoğu insan kalan yiyeceklerini buzdolabına koymak için alüminyum folyo kullanıyor. Yiyecekleri sarıyor ve buzdolabına atıyor. Bu kendi sağlığınızı riske atmaktır.

Nefes almak için havaya ihtiyacımız olduğu gibi, bakterilerin de gelişmesi için havaya ihtiyacı vardır. Gıda kaynaklı hastalıklara neden olan staph ve Bacillus cereus gibi bazı bakteriler, yüksek pişirme sıcaklıkları tarafından tahrip edilmeyen toksinler üretir. Uzmanlara göre, sıcak bir yemek iki saatten fazla oda sıcaklığında bırakıldığında, bakteriler hızla büyür. Çöpe Asla Atmamanız Gereken 14 Yiyecek Parçası

Yiyecekleri örtmek için alüminyum folyo kullanmak aynı riski taşır, çünkü yiyeceklerinizin hava ile temasını kesmez. Hava mevcut olduğunda, bakterilerin daha hızlı büyümesine izin verir.

Kalan yemekleri paketlemek için altın kural, soğutma işlemini hızlandırmak ve bakterileri yiyeceklerinizden uzak tutmak için her zaman sığ, hava geçirmez kaplarda saklamaktır. Bakterilerin, hazırlayıp pişirmeye saatlerce harcadığınız ev yapımı yemeklerin üzerini tahrip etmeden önce yiyecekleri buzdolabında iki saat içinde bıraktığınızdan emin olun. Süt ve et ürünleri, bakterilerin büyümesine özellikle yatkındır, bu da kalanlar için hava geçirmez kapların kullanılmasının ne kadar önemli olduğunn işaretidir. Ayrıca, daha uzun süre kalan yiyecekleri attığınızdan emin olun. Yeniden Isıtmamanız Gereken Yiyecekler

Çok fazla yiyecek kalmışsa, yapılacak en akıllı şey, bir kısmını buzdolabına koymak ve daha sonra bir kısmını hava geçirmez kaplarda dondurucuya koymaktr.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.