Neden Kefir İçmeliyiz?

0

Son yıllarda marketlerin buzdolaplarına baktığınızda probiyotikli içecek kefiri göreceksiniz. Kefir, kremsi yoğurt ile ayran arasında hafif ekşi bir tadı vardır. Ancak içerdiği maya ve bakteriler insanlar için çok faydalıdır. Kefiri neden içmeniz gerektiğini aşağıda size sıralayacağız. İsterseniz hazır kefir satın alın isterseniz mayasını alarak evinizde üretin. Evinizde üreteceğiniz kefirin tadının ekşi veya ekşi olmamasına siz karar verebilirsiniz.

Sindirimin sağlıklı olmasını destekler: Kefirin içinde 10 tip mikroorganizma bulunur. Bundan dolayı yoğurttan çok daha faydalı bir besindir. Düzenli olarak kefir içmeniz halinde şişkinlik sorununuzu ortadan kaldırabilirsiniz.

Protein açısından zengindir: Yağ ve kalori almamak için günlük olarak belli bir miktar protein almanız gerekir. Bunun için günlük diyetinize bir bardak kefir ekleyin. Yağsız bir bardak kefirin kalorisi çok düşüktür ve sekiz gram protein içerir. Protein sizin kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Sinir sistemini destekler: Sıkı vejetaryenler için günlük gerekli B vitaminlerini almak hayli zor olabilir. Neyse ki, kefir B vitaminleri büyük bir doğal kaynaktır. Özellikle özellikle B12 vitamini, et, balık, yumurta, ya da tavuktan alınır. Ancak vetetaryenler bu gıdaları tüketmekdikleri için B 12 vitamini alamazlar. B12 vitamini, sağlıklı bir sinir sisteminin yanı sıra sağlıklı kan hücrelerini korumak için gereklidir.


Share.

About Author

Comments are closed.