Neden Soğuk Su İçmek Vücudunuz İçin İyi Değil?

0

Soğuk su içmek iyi mi, kötü mü? Bu tartışma uzun süredir devam ederken, bazıları bağışıklık sistemine zarar verdiğini düşünüyor, bazıları da tam aksini… Soğuk su içtiğinizde vücudunuzda neler olduğunu öğrenin ve kararı kendiniz verin!

Özellikle yemekten sonra soğuk su içmenin, sindirim sürecini etkilediğini ve sağlık açısından pek de yararlı olmadığını keşfeden ilk Çinlilerdi. Peki, soğuk su sindirim sürecini nasıl etkiler?

Sıcak suyun, cilt gözeneklerini açtığını, cildi gevşettiğini; soğuk suyun gözenekleri kapattığını biliyorsunuzdur. Aynı şey soğuk su içtiğinizde de olur. Soğuk su, sindirim sistemini daraltır, süreci zorlaştırır. Sindirim sistemi engellendiğinden, vücut organların düzgün çalışması için yeterli miktarda besini almaz.

Vücut enzimleri 37–42 ⁰C sıcaklıkta en iyi şekilde çalışır. Vücut, soğuk su içildiğinde, soğuk sıvıyı ısıtmak tüm enerjiyi kullanır. Aslında bu enerjinin yiyecekleri sindirmek için kullanılması gerekir. Sonuç olarak, sindirim süreci normalden daha uzun sürer ve bu da yorgunluğa neden olur.

Soğuk su içmek Ayurveda’nın prensiplerine de aykırıdır. Çünkü vücudun ateş gücünü asgariye indirir, bu da hazımsızlık ve çeşitli toksinlerin birikmesine, diğer bir deyişler çeşitli hastalıkların kökeni olan sorunlara yol açabilir.

Çinliler, vücudu bu tür hastalıklardan korumak için, yemeklerinden sonra sıcak çay içmeyi tercih ederler. Çünkü, sıcak sıvılar sindirimi artırır, bu da vücudun alınan gıdalardan uygun miktarda besin ve enerjiyi emmesini sağlıyor.

Ilık su içmenin birkaç yararı daha vardır:

  • Sıcak su, doğal sindirim enzimlerini uyarır, böylece sindirim sürecini hızlandırır.
  • Ilık su içmek kanı temizler.
  • Ayrıca cilt ve böbrekler yoluyla detoksifikasyon sürecini artırır.
  • Vücudun su kaybını önler.
  • Ayrıca bağırsak hareketini de artırır. Daha iyi sonuç için, limon suyunu ılık suyla karıştırın ve sabahları olarak için. Bu hazımsızlık ile ilgili tüm sorunları tedavi edecektir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.