Ofiste Hastalık Kapmamanın Yolları

0

Soğuk algınlığı çok yaygın bir şekilde hepimizi etkiliyor. Ofisinizde de etrafınızda hapşıran, öksüren insanlar vardır. Peki bu durumda siz hasta olmamak için kendinizi nasıl koruyabilirsiniz? Bunun için ne gibi önlemler alabilirsiniz?

Sterilize edin: Masanızın üzerinde her zaman bir el dezenfektanı bulunmalıdır. Böylece başka bir yerle temas ettiğiniz zaman ellerinizi dezenfekte imkanınız olur.

Her şeyi silin: İşe geldiğiniz zaman herşeyi silerek güne başlayın. Klavye, kalem, ya da dizüstü bilgisayarlar gibi düzenli olarak temas ettiğiniz öğeleri temizleyin. Birisi sizin yanınızda hapşırdığı zaman mikroplar orada kalır. Bunları yok etmek için düzenli olarak dezenfekte edilmesi gerekir.

Hidrat: Vücudunuzu her zaman hidrat yani sulu tutmanız gerekir. Sulu ve nemli bir vücud, griple mücadele eden antioksidanlardır. Bunun için bol su tüketin ve sıvı alın.

Kendiniz eşyalarınızı kendiniz getirin: Oifs içinde gün içinde kullandığınız, su, su şişesi, fincan gibi eşyaları kendiniz evden getirin. Böylece ofis içinde bulaşık makinası veya dışında eşyalarınız başkalarının eşyalarıyla temas etmemiş olur.

Bitki bulundurun: Ofiste çalışma masasınızın yanında bir bitki bulundurun. Bu bitki hem havayı temizlediği gibi ruh halinizi de düzeltecektir. Bir buket çiceğe bakmak, stresi azaltır, bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirir.

Uçucu yağlar kullanın: Uzun öğleden sonraları kendinizi biraz şımartın. Kendinizin ve ofisin performansını arttırmak için en sevdiğiniz kokudan bir kaç damla sıkın. Bu sizin iş performansınızı arttıracağı gibi, ucucu yağlar  antibakteriyel ve antimikrobiyal olduğu için mikropları da yok edecektir.

Bir atkı ve eşarp kullanın: Sandalyenin üzerine güzel bir eşarp örtün ve ardından öğle yemeği için dışarıya çıkarken bu eşarp veya atkıyı alın. Kapı kollarını açarken bu eşarpı kullanın böylece elleriniz mikroplanmayacaktır. Akşamları eve götürün ve çamaşır makinasında yıkamayı unutmayın.

 


Paylaş.

About Author

Comments are closed.