Öfkelendiğinizde Bedeninizde Ne Olur?

0

Sabrınız tükendiğinde bedeninize gerçekte ne olduğunu öğrenin. Sinirli veya kızgın olduğumuzda, rasyonel prefrontal loblarımız kapanır ve beynin sırt bölgeleri ele geçirilir. Sol yarıküre de beynin hormonal ve kardiyovasküler yanıtları devreye girdiğinde daha fazla uyarılır.

Gergin bir vücut, kolesterolü ve katekolaminler adı verilen ve yağ birikintilerinin kalp ve karotid arterlerde birikmesini teşvik eden bir grup kimyasal pompalar. Bu durumda, öfkeli insanların kalp krizi geçirme olasılığının öfkeye daha az eğilimli olanlardan üç kat daha fazla olması şaşırtıcı değildir. Sizi Mutlu Edecek Yiyecekler

Kızgınlık, sinir sisteminizi midenizden kan akışını kesmeye ve kaslarınıza yönlendirerek bağırsak yolu kasılmalarını ve sindirim salgılarını etkileyebilir. Stres mide asitlerini de artırabilir.

Öfke güzel bir şey değildir. Yağ üretimini hızlandıran, akne ve diğer cilt sorunlarına yol açan stres hormonu kortizolünde bir artışa neden olur. Uzun süreli ve sık sık öfke patlamaları sırasında sinir sisteminin parçaları yüksek derecede aktive olur, bu da rahat bir duruma geri dönmeyi ve zamanla bağışıklık sistemini etkiler.

Nasıl başa çıkılır?
Beyninizi yeniden eğitin
Bilişsel yeniden yapılandırma veya “düşünce durdurma” öfke uyandırıcı senaryoları ele almanızı ve mantık dışı inançları yeniden değerlendirmeyi içerir. Hormonlarınızı Dengelemek İçin 10 Doğal Yol

Randevu alın
Bilişsel davranışçı terapi, öfke tetikleyicilerini tespit etmeyi ve reaksiyonları kontrol etmeyi öğrenmenize yardımcı olabilir.

Derin nefes alın
Nefes egzersizleri ile mutlu olun – kalp atış hızınızı yavaşlatmaya yardımcı olur ve zihninizi stresinizin kaynağı dışında bir şeye odaklanmış tutarlar.

Ter atın
Egzersiz saldırganlık için bir çıkış sağlar ve iyi hissettiren beyin kimyasallarını uyarır.

İlaçlar
Öfke depresyon gibi daha büyük bir sorunun belirtisi ise, reçeteli ilaçlar bir çözüm olabilir. Doktorunuza danışın.


Share.

About Author

Comments are closed.