Örgü Örmenin Sağlık Faydalarını Biliyor musunuz?

0

Örgü örmenin sadece kadınlara özgü bir hobi olduğu düşünülür. Oysa ki, Akdeniz Üniversitesi bünyesinde kurulan GeroAtlas 60+Tazelenme Üniversitesi’ne 60 ila 92 yaşındaki erkek öğrenciler, örgü örüyor. Nedeni ise Alzheimer hastalığına karşı beyni güçlendirmek.

Başta anatomi, tarih, arkeoloji, tıp, psikoloji, hukuk, fizik tedavi, işaret dili ve yabancı dil eğitimi olmak üzere farklı dersler gören 60 yaş üstü erkek öğrencilere, bir üst sınıfa geçebilmeleri için kazak örme şartı getirilmiş. Beyin için en kötü 7 gıda

Erkekler, ilk başlarda kazak örmeye tepki gösterseler de, beyin fonksiyonlarının iyi çalıştığını ve unutkanlıklarının azaldığını gözlemlediklerini söylüyorlar.

Çevredekilerin eleştirilerine aldırmayan amca ve dedeler, ders saatlerinin dışında akraba ve komşu ziyaretlerinde de örgü örmeyi sürdürüyor. Kazak örerek Alzheimer’a meydan okuduklarını ve örgü örmenin unutkanlığa iyi geldiğini, zihinlerini dinçleştirdiğini söylüyorlar. Beyin gücünü artıran yiyecekler

Örgü sadece bir hobi değil, aynı zamanda sağlığınız için çok önemlidir. Örgü örmenin ve tığ ile yapılan işlerin meditasyondan daha fazla rahatlama sağladığı belirtiliyor. Bu konuda farklı zamanlarda dünyanın farklı noktalarında yapılan çalışmalar mevcut.

Örgü örmenin vermiş olduğu rahatlama ve gevşemeyle, kan basıncı ve kalp atış hızı düşüyor, stres hormonu düzeyi normal seviyelere geliyor. Stres insan vücudunu nasıl etkiler?

Örgü örmenin stresi azaltma ve Alzheimer’ı önlemesinin yanı sıra başka avantajları da var.

Toronto’da yapılan çalışmada, örgü örmenin sigarayı bırakmada da etkili olduğu ortaya konulmuş.

Ayrıca, ellerdeki eklem iltihaplanmasına da örgü örmenin eller sürekli hareket halinde olduğu için iyi geldiği belirtiliyor.

İngiltere’de yapılan bir çalışmada, klinik olarak depresyondaki kişilerin yüzde 54’ünün örgü örme sırasında daha mutlu hissettikleri belirlendi. Bu çalışmada aynı zamanda kronik ağrı çeken 60 kişiyi de araştırdılar. Hastaların örgü örerek ağrıya odaklanmalarının azaldığı ve ağrıyı daha az hissettikleri ifade edildi. Stres ile başa çıkmanın yolları

Mayo Clinic araştırmacıları, 2011 yılında, örgü ören kişilerin hafıza kaybı ve hafif derecede bilişsel bozukluklardan şikayet etme oranının azaldığını ortaya koyan bir çalışma yaptı.

Örgü ve tığ işi yaş ilerledikçe beyninizin daha yüksek bir seviyede işlerlik kazanmasına yardımcı olabilir. Beyninizin aktif olması önemlidir ve örgü örme bunun için mükemmeldir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.