Paha Biçilemez Baharat Safranın Faydaları

0

En pahalı baharatlar arasında en üst sıralarda yerini alan safran, bu özelliğinin yanı sıra sağlık faydalarıyla da dikkat çeken bir bitki.
Safran küçük, soğanlı, çok yıllık bir baharattır ve zambak ailesinin bir üyesidir. Safranın tıbbi özellikleri, onu dünya çapında değerli bir mutfak malzemesi haline getiriyor.

Safranın benzersiz organik bileşimi, karotenoidler, safranal, krosin, antioksidanlar ve diğer biyokimyasal maddelerin yanı sıra insan sağlığı için gerekli olan mineraller ve vitaminler de dahil olmak üzere 150’den fazla uçucu bileşik içerdiğinden beslenmenize güçlü bir katkı sağlar. Dünyanın en pahalı baharatı safran

Bir günde tüketilmesi gereken maksimum miktar, bu değerli baharatın 0,5 gramından 1 gramına kadardır.

Bağışıklığı güçlendirir
İnsanlar genellikle baharatları gıda tatlandırıcı araçlardan başka bir şey olarak görmese de, safran, C vitamini de dahil olmak üzere yüksek konsantrasyonlarda önemli bazı besin maddeleri içeriyor. Askorbik asit, vücudun ilk beyaz kan hücrelerinin bağışıklık sisteminin üretimini tetiklerken insan sağlığı için önemlidir. Hastalıklara karşı savunma hattıdır ve aynı zamanda vücudun hücresel üretimi için gerekli olan kollajenin üretimi için önemlidir ve yara iyileşmesi, kas büyümesi, kan damarı onarımı ve doku üretimine katkıda bulunur.

Dolaşımı artırır
Safran etkili bir enerji güçlendiricisi olarak işlev görebilir ve kan dolaşımınızı artırarak metabolizmanızı artırabilir. Sağlıklı metabolik aktivite için dokularımızın ve organ sistemlerinin etkinliğini ve işlevselliğini geliştirir ve aneminin belirtilerini önler. Safran gerçek mi, sahte mi nasıl ayırt edilir?

Kalp sağlığını korur
Kalp sağlığının iyileştirilmesi bugün insan sağlığındaki en büyük hedeflerden biri gibi görünüyor ve bunu yapmanın basit bir yolu, potasyum alımını artırmaktır. Potasyum kan damarlarını ve arterleri üzerindeki stres ve basıncı etkin bir şekilde düşürerek kan basıncının düşmesine ve kardiyovasküler sistem üzerindeki gerginliğin hafifletilmesine yardımcı olarak bir vazodilatatör görevi görür. Bu, ateroskleroz, kalp krizi ve felçler gibi olayların ortaya çıkmasını önleyebilir.

Diyabeti kontrol eder
Manganezin önemli seviyeleri vücudun kan şekeri düzeylerini optimize etmesine yardımcı olabilir. Diyabet, günümüz dünyasında milyonlarca insanı küresel olarak etkileyen en tehlikeli ve yaygın hastalıklardan biridir. Kan şekeri, insülin ve glikoz seviyelerini düzenleyerek, Tip 2 diyabetin başlamasını önleyebilir veya belirtileri yönetebilirsiniz. Antioksidan açısından en zengin 10 baharat

Kaygıyı hafifletir
Safranın, depresyonu hafiflettiği ve düzenli olarak tüketenlerin ruh halini geliştirdiği biliniyor. Safrandaki pek çok aktif bileşik, endokrin sistemi üzerinde bir miktar etkiye sahiptir ve bizi mutlu ve sağlıklı tutan yararlı hormonların salınmasını uyarabilir. Safran, doğal bir antidepresan olarak kabul edilir.

Kemikleri güçlendirir
Safran, vücudun gıdalardan emebileceği kalsiyum miktarını en yükseğe çıkararak, kemik mineral yoğunluğunu iyileştirme, osteoporoz ve diğer yaşa bağlı hastalıklar gibi durumların başlamasını önlemede yardımcıdır. Kış günlerinin süper baharatı zerdeçal

Sinir fonksiyonunu iyileştirir
B vitaminleri, vücuttaki sinir fonksiyonlarında önemli bir rol oynamaktadır. Daha belirgin olarak, safran baharatında bulunan yüksek miktarda B6 vitamini, sinir sisteminin sorunsuz çalışmasında yardımcı olabilir ve zayıf sinir sistemi işlevinden kaynaklanan bazı ölümcül ve tehlikeli bozuklukları önleyebilir.

Ağrı kesicidir
Safrandaki uçucu bileşik safranal, pek çok hastada yatıştırıcıdır. Bu yatıştırıcı aksiyon, ağrıdan kurtarmaya, kaygı ve stres azaltmaya, uyku düzenini geliştirmeye ve genelde zihin ve bedeninizi yatıştırmaya yardımcı olabilir. Ağrıyı hafifleten, enerji veren 4 baharat

Kanseri önler
Safranda düzinelerce antioksidan bileşiği var, bunların çoğu, sağlıklı hücrelerin mutasyona uğramasına veya ölebilmesine neden olabilen hücresel metabolizmanın tehlikeli yan ürünleri olan serbest radikalleri araştırıp nötralize eder. Kanserin vücutta gelişmesini veya yayılmasını önleyebilir.

Mide bozukluklarını azaltır
Safranın en eski ve en çok bilinen kullanımlarından biri, mide bulantıları ve aşırı kan dolaşımı içindir. Safranın yatıştırıcı ve anti-inflamatuar yapısı, mideyi sakinleştirmeye ve inflamasyonu azaltmaya yardımcı olur; bu da kabızlık, şişkinlik, kramp ve mide ülseri gibi ciddi rahatsızlıkları geçirebilir. Bu dört baharat beyninize iyi gelecek

Gecikmiş ergenlikte kullanılır
Ergenlik döneminde, safranın genel bir uyarıcı etkisi vardır. Bir yemek kaşığı sütte ezilen safran, hormonları uyarmak ve istenen etkiyi ortaya çıkarmak için yararlıdır.

Cinsel uyarıcıdır
Düşük libido sorunlarında, cinsel uyarıcı olarak yardımcı olur ve yatmadan önce bir bardak suyla bir tutam tüketilebilir.

Dikkat Edilmesi Gereken Kelimeler
Yüksek dozda safran tüketilmesi, potansiyel olarak tehlikeli olabilir, çünkü aktif bileşenlerin yüksek konsantrasyonu vücut üzerinde bir dizi etkiye sahip olabilir. Bununla birlikte, küçük dozlarda (mesela yemek ya da hap takviyesi formunda), safranın herhangi bir ortak yan etkisi ya da alerjenik özelliği olduğu bilinmemektedir. Baharatları taze saklamanın püf noktaları

Bildirilen bazı yan etkileri arasında ağız kuruluğu, baş dönmesi, mide bulantısı, kaygı, yorgunluk ve iştah değişiklikleri bulunur ancak bunlar nadirdir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.