Papaya Suyu Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

0

Papaya, çok yaygın olmasa da ülkemizde de tüketilen bir meyve. Papayanın suyunu hazırlayarak, içerdiği sağlık faydalarından daha fazla yararlanabilirsiniz.

C vitamini ve folat gibi yüksek miktarlarda vitamin ve besleyici maddelerle dolu olan papaya suyu, ayrıca, A vitamini, beta-karoten, E vitamini, K vitamini, B grubu vitaminler, magnezyum, potasyum, kalsiyum, fosfor, demir, manganez ve bir dizi antioksidan bileşikler içerir. Papaya suyu, meyvesinden daha fazla sağlık faydası sağlar.

Papaya suyu için malzemeler

  • 1 taze doğranmış papaya
  • 1/2 bardak taze ananas
  • 2 tatlı kaşığı bal
  • 1 bardak su

Papayı soyun, ardından ikiye ayırın ve çekirdeğini çıkarın.

Papayayı blenderınıza sığabilecek şekilde doğrayın.

Papaya, ananas, bal ve suyu blendera koyun.

İçecek pürüzsüz bir kıvama gelene kadar 2-3 dakika iyice karıştırın.

Karışım yoğun olduysa, biraz daha su ya da ananas suyu ekleyebilirsiniz.

Soğuk olarak servis edin.

Papaya suyunun sağlık faydaları nelerdir?

Kanseri önler

Bu egzotik meyve, kansere neden olabilen vücuttaki serbest radikalleri nötralize eden bir çok maddeye sahiptir. İçerdiği bu bileşikler papayayı ayrıca, kanseri hem önleyici hem de tamamlayıcı bir tedavi haline getirir.

Sinir sistemini güçlendirir

Sinir sisteminin vücudun diğer bölümleriyle etkili bir şekilde iletişim kurması için yüksek düzeyde bakır gerekir. Papaya suyunda yüksek miktarlarda bakır bulunur.

Kemikleri güçlendirir

Papaya suyu neredeyse bir düzine farklı mineral içerir ve bunların bir kısmı kemiklerin dayanıklılığına katkıda bulunur. Papaya suyu ile osteoporozu önleyebilir veya geciktirebilirsiniz.

Enflamasyonu yatıştırır

Papain, bu tropikal meyvede bulunan kritik bir sindirim enzimidir, fakat aynı zamanda vücudun geri kalan kısmını etkileyebilen anti-inflamatuar özelliklere de sahiptir. C vitamini ve diğer antioksidanlar ile birleştiğinde, artrit, baş ağrısı, gut, irritabl bağırsak sendromu ve yüksek tansiyon semptomlarını yatıştırır.

Kan basıncını azaltır

Papaya suyundaki kan basıncını düşürücü bileşik potasyumdur. Kan damarlarındaki gerginliği azaltarak ve daha iyi dolaşım sağlayarak kardiyovasküler sisteminizdeki stresi ve gerginliği azaltabilir.

Kalp sağlığını iyileştirir

Papaya, kolesterol seviyesini düşüren zengin bir folat kaynağıdır. Atardamarların bütünlüğünü koruyabilir ve kardiyovasküler hastalık riskinizi azaltabilir.

Bağışıklığı artırır

Tek bir papaya, yetişkin bir erkek için günlük gerekli C vitamini alımının % 300’ünden fazlasına sahiptir.

Vizyonu geliştirir

Yüksek seviyelerde beta-karoten içeren papaya, retinadaki oksidatif stresi önleyebilen ve aynı zamanda katarakt gelişimini yavaşlatan bir özelliğe sahiptir.

Papaya suyunun yan etkileri

Papaya suyunun faydalarının yanı sıra, deride renk değişikliği, mide problemleri, böbrek taşı riski ve olası alerjik reaksiyonlar gibi göz önünde bulundurulması gereken bazı potansiyel yan etkileri de vardır. O nedenle papaya tüketirken aşırıya kaçmamaya dikkat edilmelidir.


Share.

About Author

Comments are closed.