Parabenli Ürünler Neden Kullanılmamalı?

0

Parabenler, insan yapımı kimyasal koruyucudur, üreticiler tarafından kozmetik, losyon ve nemlendiriciler, şampuan ve bronzlaştırıcı gibi geniş bir ürün yelpazesinden kullanılmaktadır. Parabenler ekonomiktir ve uzun süre mikroorganizmalara karşı koruma sağlar. Birden fazla paraben tipi olduğu halde, güzellik ürünlerinde en çok metil, propil ve butilparaben kullanılır. Son yıllarda potansiyel olarak ciddi sağlık yan etkilerinin oluşumundaki rolü konusunda endişeler arttı.

Endokrin Sistem Etkileri

Costmeticsinfo.org’a göre, veriler parabinlerin metil, propil ve butil formlarının endokrin sistemin işleyişine müdahale ettiğini gösteriyor. Özellikle, parabenler glandüler aktivite ve hormon üretimini etkileyen vücut dokusunda depolanan endokrin bozuculardır. Ayrıca, bu koruyucu kimyasallar, bebekler ve çocuklarda şunlar ile ilişkilidir: gelişimsel bozukluklar, bağışıklık sisteminin bozulması, öğrenme problemleri ve üreme bozuklukları.

Erken Yaşlanma

İronik bir şekilde, paraben içeren ticari ürünlerden bazıları losyonlar ve nemlendiriciler gibi cildi zenginleştirmesi gereken güzellik ürünleriyse de araştırma, cilt yaşlanmasını hızlandırdıklarını keşfetti. Live-naturally.co.uk tarafından bildirildiği üzere, Japan Kyoto Tıp Fakültesi’nden araştırmacılar, metil tipli parabenlerinin güneşte duyarlılığı ve hasarı arttırdığını buldular; yani ultraviyole ışınlarına maruz kaldığında cilt hücreleri normalden daha hızlı ölürler. Bu nedenle, cilt için güzellik ürünleri satın almadan önce metilparabenler olup olmadığını kontrol edin.

Yalancı Östrojen Etkileri

2004 yılında, “Uygulamalı Toksikoloji Dergisi” nde yayınlanan bir çalışmadan elde edilen bulgular, parabenlerinin belirli meme kanseri türlerinin gelişiminde rol oynayabileceğini ortaya koydu. Özellikle parabenler, östrojen gibi davranır ve bu da östrojen pozitif meme kanseri gelişme riskini artırabilir. Araştırmacılar, insan göğüs tümörlerinin 20 farklı örneği üzerinde testler yaptılar ve bu da her örnekte parabenlerin varlığını ortaya koydu.

Erkek Üreme Etkileri

Bu kimyasalın kadınlarda östrojen benzeri etkilerine ek olarak, parabenler erkek üreme sistemini olumsuz etkilemekle ilişkilendirilmiştir. Live-anyaturally.co.uk’e göre, çeşitli araştırmalardan elde edilen bulgular erkeklerde düşük sperm sayısının yanı sıra testosteron düzeylerinde azalma olduğunu bildirmiş ve bu sonuçların ticari ürünlerdeki paraben emilimiyle ilişkili olduğu sonucuna varılmıştır.

İlgili Yazılar


Paylaş.

About Author

Comments are closed.