Parmak Arası Terlik Giymemek İçin 8 Neden

0

Yaz aylarında, şıklık, rahatlık ve kapalı ayakkabıların ayakları terletmesi sebebiyle tercih edilen parmak arası terlikler aslında sağlınıza zarar veriyor olabilir.

Parmak arası terlik giymeyi seviyor olabilirsiniz ama ya zararlarının farkında mısınız? Uzmanlar, parmak arası terliklerin ayak yapısını bozabileceğini, ayak ve bacaklarda ağrılara neden olabileceğini ve sizi tehlikelere karşı daha açık hale getirebileceği konusunda uyarıyor.

Parmak arası terlik giymemek için nedenler

1. Ayak parmaklarınızı kalıcı olarak bükülebilir
Eğer çok sık parmak arası terlik giyerseniz, ayak parmaklarınızın kıvrılmasına neden olabilir. Ayak parmaklarınızın eklemleri, bu sandaletleri giydiğinizde büküldüğü için, ayak eklemleri kalıcı olarak kıvrılabilir.

2. Toksik malzemelerden yapılmış olabilir
Parmak arası terlikler, zararlı kimyasal maddelerden yapılmış olabilirler. Plastik maddeler alerji yapabilir ya da çeşitli kanser türlerine bağlanmış olan kimyasallarla yüklü plastikten yapılmış olabilirler. Eğer parmak arası terlik giymekte ısrarlıysanız, deri ya da doğal malzemelerden yapılmış olanları tercih edin.

3. Bunyonlara neden olabilir
Parmak arası terlik giydiğinizde, ayak parmaklarınız ayağınızı sandaletinize tutturmak için ekstra çaba gösterir. Bunu yaparken, ayağınız doğal olmayan bir konuma getirilir. Bu da bunyon (baş parmakta çıkıntı) oluşmasına neden olabilir.

4. Yürüme hızınız düşer
Eğer hızlı yürümeyi seviyorsanız, parmak arası terlikler hızınızı düşürecektir. Bu terlikleri giydiğinizde parmaklarınız normal basamaz ve vücut dengesini korumak için daha yavaş adımlar atmak zorunda kalırsınız. Terlikleri ayağınızda tutmak ve yere güçlü basmak için fazladan çaba göstermek, bir süre sonra ayak ve bacaklarda ağrıların oluşmasına neden olur.

5. Kabarcıklara neden olabilir
Parmak arası terlik, iki parmağınızın arasında sürünmeye bağlı olarak yara ve şişliğe neden olabilir. Ayağınızdaki yaralar acı vermesinin yanı sıra sizi enfeksiyonlara açık hale getirir.

6. Araba kazasına sebep olabilirsiniz
Parmak arası terlikle kesinlikle araba kullanılmamalıdır. Ayağınızı fren ve gaza tam olarak yerleştiremeyeceğinizden, ani gelişen durumlarda hareketinizi kısıtlar. Bu da istenmeyen kazalara neden olabilir.

7. Bakteriyel bir enfeksiyona neden olabilir
Parmak arası terlik giydiğinizde ayaklarınız daha fazla kirlenir bu da ayaklarınızı enfeksiyonlara karşı daha açık hale getirir, özellikle ayağınızda herhangi bir yara varsa…

8. Düşme riskiniz daha yüksektir
Parmak arası terlik giydiğinizde, yere sağlam basmakta daha fazla zorluk çekersiniz, bu da düşme riskinizi artırır. Daha da kötüsü, parmak arası terlikler, yoldaki ızgara gibi şeylere takılabilir ve tehlikeli sonuçlar doğurabilir.

 


Paylaş.

About Author

Comments are closed.