Patlamış Mısırı Yemeniz İçin 7 Neden

0

Atıştırmalıklar denilince özellikle kış gecelerinde patlamış mısır gelir. Atıştırmalıklar genellikle kilo yapıcı ve zararlı olarak görülür. Oysa patlamış mısırın faydalarını okuyunca şaşıracaksınız.

Sağlıklı bir tahıl
Patlamış mısır “bütün tahıl” dır, bu da iyi bir diyet lifi kaynağı anlamına gelir. Aslında, 3 bardak patlamış mısır 2 gram diyet lifi içerir. Bu, bir fincan dilimlenmiş havuç, 7 kuru kayısı yarısı veya 1 bütün orta boy şeftalinin yarısı kadar lif demektir.

Proteinle dolu
Patlamış mısırda, patates cipsinden daha fazla protein ve fosfor vardır. (Ve yumurta ve ıspanaktan daha fazla demir!)

Antioksidan açısından zengindir
Scranton Üniversitesi’nden bir araştırmacı ekibi, patlamış mısırın gevrek kabuğunun, polifenoller ve ferulik asit açısından zengin olduğunu bulmuştur. Güçlü antioksidanlar, vücudun çeşitli hastalıklardan korunmasından sorumludur. Patlamış mısır aslında meyvelerden ve sebzelerden daha fazla polifenol içerir.

Doğal olarak glutensiz
İnce öğütülmüş mısırı, tavuk ve balık üzerinde büyük bir gevrek kaplama için serpebilirsiniz.

Beyni harekete geçirir
Yapılan araştırmalara göre, patlamış mısırı ısırmak beynin beta dalgalarını canlandırmaya ve beş dakika içinde yüzde 25’e varan oranda daha aktif çalışmasına neden oluyor.

Diyetin yardımcısıdır
Şekersiz, yağsız ve düşük kaloridir. 1 bardak patlamış mısır sadece 31 kaloridir! Diyet yapıyorsanız rahatlıkla yiyebilirsiniz. Açlık istediğini azaltır, lif sayesinde kan şekerinin düşmesini önler.

Asla sıkıcı değildir
Patlamış mısır inanılmaz derecede çok yönlü bir atıştırmalık. Sade, hafif tereyağlı, baharatlı veya biraz tatlı yiyebilirsiniz. Hepsi lezzetli.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.