Pembe Himalaya Tuzu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

0

Pembe Himalaya tuzu, son popüler süper yiyeceklerden biri. Peki bu tuz gerçekten süper bir besin kaynağı mı?

Himalaya tuzunun, içinde hiç toksin ve yabancı madde barındırmaması nedeniyle en saf tuz olduğu ifade edilmektedir.

Himalaya tuzu, yaklaşık dört milyar yıl önce tuzlu bir okyanustan kalanlardır. Pakistan’daki Pencap bölgesinde elde edilir ve 80’in üzerinde mineral ve element içerir, bunlardan bazıları tuza karakteristik pembe rengini verir. Himalaya tuzunun hayatınızda yapacağı 10 değişiklik

Pembe Himalaya tuzunda da iyot var mı?
Pembe Himalaya deniz tuzunda, iyot veya anti-kümeleşme maddesi bulunmamaktadır. Bununla birlikte, iyot beslenme için önemlidir ve iyot eksikliğini önlemek için yemek tuzuna iyot eklenir. İyot eksikliği özellikle guatr sorununa yol açar. Himalaya tuzu ile mineral içeceği hazırlayın

Himalaya tuzunun sağlık faydaları nelerdir?
Kan basıncının düşmesine yardımcı olur.
Vücuttaki ödemin atılmasını kolaylaştırır.
Yorgunluğu giderir.
Tansiyonu dengeler
Migren, kemik erimesi, kireçlenme gibi sorunlara karşı koruma sağlar.

Sağlık yararları ispatlanabilir mi?
Bazı kaynaklar, Himalaya pembe tuzunun üstün niteliklerini gösteren bilimsel çalışmalar olduğunu belirtse de bazı kaynaklar, Himalaya tuzunun herhangi bir sebeple sağlık yararları olacağına dair tek bir kanıt olmadığını savunuyor. Farklı tuzların özelliklerini biliyor musunuz?

Pembe Himalaya tuzu nasıl kullanılır?
Pembe Himalaya tuzu sofra tuzuna kıyasla daha keskindir. Bu nedenle yemeklerde normal kullanılan tuz miktarına göre daha az kullanılması gerekir.

Himalaya tuzunun oluşması yıllarca sürdüğü için suda çözülmesi de zaman alır. Yemeklere, su içinde eritildikten sonra eklenmesi gerekir.
Tüm yemeklerde kullanılan pembe Himalaya tuzu, kaynadıkça minarellerini kaybedeceğinden, yemeklere pişirme işleminden sonra eklenmesi tavsiye edilir. Deniz sabunu nasıl yapılır?

Pembe tuzun diğer kullanım alanları nelerdir?
Pembe Himalaya tuzu, cilt ve ayak bakımında da kullanılır. Akne ve sivilce oluşumunu önlemede yardımcıdır ve aynı zamanda rahatlatıcı etkiye sahiptir. Banyo tuzu olarak kullanıma uygundur.


Share.

About Author

Comments are closed.