Pirinç Mi, Ekmek Mi? Hangisini Tercih Etmeliyiz?

0

Pirinç mi yoksa ekmek mi seçmeniz gerektiği beslenme hedeflerinize bağlıdır, çünkü pirinç daha fazla vitamin ve mineral içerir, ancak ekmekte kalori ve karbonhidrat daha düşüktür. Hangisini seçerseniz seçin, en iyi sağlık sonuçları için tam tahıllı versiyonu tercih edin. Daha fazla kepekli tahıl tüketen insanlar, en az kepekli tahıl tüketen insanlardan daha zayıftır, kan şekeri ve kolesterol seviyeleri daha düşüktür.

Makro besinler
Kalorilerinizi veya karbonhidratlarınızı sınırlandırmaya çalışıyorsanız, ekmek pirinçten daha iyi tahıl seçimdir. 1/2 bardak kahverengi pirinç porsiyonunda 108 kalori, 3 gram protein, 1 gram yağ ve 22 gram karbonhidrat bulunurken, bir dilim tam buğday ekmeğinde 69 kalori, 4 gram protein, 1 gram yağ ve 12 gram karbonhidrat vardır. Beyaz pirinç ve beyaz ekmek, tam tahıllı benzerleri olarak benzer miktarda kalori, yağ, karbonhidrat ve protein içerir. Unsuz ekmek yapmak ister misiniz?

Lif
Lif söz konusu olduğunda, pirinç ve ekmeğin tam tahıl versiyonlarını tercih edin. 1/2 su bardağı kahverengi pirinç porsiyonu 2 gram lif sağlar ve bir dilim tam buğday ekmeği 2 gram içerirken, beyaz pirinç sadece 0.3 gram lif içerir ve beyaz ekmek sadece 0.4 gram verir. Lif, sindirim sisteminizin sağlıklı kalmasına yardımcı olur, kalp hastalığı riskinizi azaltır ve kilo korumasına yardımcı olur. Kadınlar günde 25 gram tüketmeyi hedeflemeli, erkeklerinse günde 38 gram lif alması gerekir.

Vitaminler
Ne ekmek ne de pirinç, vitamin açısından yüksek değildir. 1/2 bardak beyaz pirinç porsiyonu 77 mikrogram folat veya günlük değerin yüzde 19, bir dilim beyaz ekmek 43 mikrogram, yani günlük alınması gerekenin % 11’ini içerir. Siyah pirinç nedir, faydaları nelerdir?

Mineraller
Kahverengi pirinç, bu dört seçenek arasından en fazla mineral sağlar, çünkü 42 miligram magnezyum günlük ihtiyacın yüzde 11’ini sağlar. Diğer gerekli mineralleri az miktarda içerir. Magnezyum kemikleri güçlendirir, bağışıklık fonksiyonunu iyileştirir ve kalbinizin düzenli olarak atmasını sağlar. Beyaz pirinç ve her iki tür ekmek de gerekli minerallerin her birini az miktarda sağlar, ancak bunların hiçbiri için iyi bir kaynak değildir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.