Polistik Over Sendromu Nedenleri

0

Polikistik over sendromu günümüz genç kızlarında bir hayli gözlemlenen bir sorundur. Sorunun altında genetik ve çevresel faktörler yatmaktadır. Peki, nedir bu polistik over sendromu? Merkezi sinir sistemi, hipofiz, yumurtalıklar, böbreküstü bezleri ile diğer doku ve organlar arasındaki ilişkinin bozulması neticesinde üreme çağına gelmiş dişi bireylerde meydana gelen hormonal bir bozukluktur.

Polistik over sendromunu asıl tetikleyen şeyin ne olduğu henüz bilinmemektedir ancak ortaya çıkmasında genetik ve çevre beraber rol oynamaktadır. Kişinin yaşam kalitesini ve geleceğe yönelik planları olumsuz yönde etkiler.

Polistik over sendromu teşhisi konulan kişilerde asıl sorun yumurtlama olmamasıdır yani bu kişilerde adet döngüsü durmuştur ve ileriki aşamalarda kişide kistler gözlemlenir.

Polistik over sendromu kadınlarda kısırlığa yol açabilmektedir. Düzensiz adet görülür ve beraberinde tüylenme ve sivilcelenme izlenir. Bu kişilerde kalp ve şeker rahatsızlıklarına yakalanma ihtimali artmıştır.

Şikâyetler kişiden kişiye değişmekle birlikte genelde adet düzensizliği ile doktora gidilir ve eğer sürekli hastalığınızı takip altında tutmazsanız ileride ciddi başka sağlık sorunları ile karşılaşabilirsiniz.

Polikistik over sendromuna anne karnında bebeğin gerekli besinleri ve yeteri kadar enerjiyi alamaması da sebep olmaktadır. Sendromun sebebi tam olarak bilinmemekle birlikte kişinin yaşam tarzı da buna etken olabilmektedir.

Polistik over sendromu hastalığında öncelik kilo ile mücadeledir. Bu hastalıktan yan mustarip olanlar sağlıklı ve dengeli beslenmeli ve hep ideal kilo aralığında olmalıdırlar. Çünkü kilo alımında kalp ve damar, şeker hastalığına yakalanma ihtimali artacaktır. Sebze ağırlıklı beslenmeniz ve düzenli egzersiz yapmanız gerekmektedir.

Polistik over sendromunun sebebi kesin olarak bilinmediği için tedavisi hastanın yaşam kalitesini arttırmaya yönelik çalışmalardan ibarettir. Eğer kişi çocuk istiyorsa tedavi yumurtlamayı sağlamaya yöneliktir. Çocuk isteyen, polikistik over sendromlu kişiler kilosunu kontrol altında tutmalıdır çünkü kilo almak gebelik şansını düşürecektir.

Polikistik over sendromu ya da birçok hastalığın çözümü vardır. Önemli olan doktor kontrollerini aksatmamak, en az senede 1 kere doktora gitmektir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.