Probiyotiklerin İnanılmaz Sağlık Faydaları

0

Çoğu zaman, insanlar “bakteri” kelimesini mikroplar, hastalıklar veya sağlığınız için kötü olan başka bir şeyle ilişkilendirir. Fakat bağırsak yolunda bulunan yararlı bakterilerin probiyotikleri aslında sizin için iyidir. Probiyotikler, sindirim sağlığı üzerindeki rolü ile biliniyor, ancak araştırmalar, sağlığınızın birçok yönüne yardımcı olabileceklerini gösteriyor. İşte bazı deliller.

Bağışıklık sistemi

Bağırsaklardaki faydalı bakteri, zararlı bakterileri dışarıda tutar ve bağışıklık sisteminiz üzerinde doğrudan bir etkisi vardır. Bağırsak bakterilerindeki değişiklikler, soğuk algınlığı, grip ve enfeksiyonlara duyarlılığı artırır. Probiotikler onu onarmaya yardımcı olabilir.

Probiyotiklerin sağlığa olan faydaları, hastalığa yenik düşmeniz ve antibiyotik kullanmanız durumunda da faydalıdır. Antibiyotikler zararlılarla birlikte yararlı bakterileri öldürürler. Bu koruyucu bakteriler silindiğinde, patojenik bakteriler ve diğer organizmalar vücuda girer. Bu, ishale, ayrıca vajina ve bağırsaklarda maya büyümesine neden olabilir. Bu nedenle mümkün olduğunca antibiyotik kullanmamaya özen gösterin. Eğer bir antibiyotik kullanmanız gerekiyorsa, probiyotikler bu olumsuz yan etkileri telafi etmeye yardımcı olabilir. En iyi probiyotik kaynaklarını biliyor musunuz?

Bağırsak sağlığı

Probiyotiklerin sağlığa olan faydaları sadece antibiyotikle ilişkili ishali azaltmakla kalmayıp, irritabl bağırsak sendromu ile ilişkili ishal ve kabızlık ve diğer bağırsak hastalıkları için de yararlıdır.

Obezite

Araştırmalar, probiyotiklerin şişkinlikle savaşa yardımcı olabileceğini öne sürüyor. Bağırsak yolunda bulunan bakteriler, besin alımı ve enerji düzenlenmesinde yer alırlar. Araştırmalar obez insanlarda ve hayvanlarda bu bakterilerin yiyeceklerden daha fazla kaloriyi alıp emmeleri ve yağ hücrelerinde depoladıklarını ortaya koyuyor. Probiyotikler, kilo vermek için sihirli bir formül değil, ama bağırsak bakterilerini destekleyerek iltihabı ve diğer obezite belirtilerini azalttığı görülüyor. Evde probiyotik yoğurt nasıl mayalanır?

Diyabet

Probiyotiklerin, hayvanlarda glikoz intoleransının başlamasını geciktirdiği belirlendi.

Depresyon ve kaygı

Bazı araştırmalar, bağırsak bakterilerinin dengesiz olmasının ruh halinizi etkileyebileceğini bulmuştur. Bağırsak-beyin bağlantısı nedeniyle probiyotikler, bakteri dengesini sağlayarak stres, kaygı ve depresyonun azalmasına yardımcı olur.

Cilt

Bir araştırmada, cilt koşulları ile duygudurum bozuklukları (akne depresyon ve kaygı ile ilişkili) arasında bağlantı kurulduğunu ve sivilce problemleri ile bağlantılı olduğunu belirtmektedir. Diğer bir deyişle beyniniz, cildiniz ve bağışıklık sisteminizin tümü fizyolojik olarak iç içe geçmiş durumda. Diğer çalışmalar, bağırsak bakterileri ile sedef hastalığı arasındaki bağlantıları buldu. Probiyotikli limonata tarifi

Ağız sağlığı

Araştırmalar, probiyotik takviyelerin, genel olarak ağız sağlığını geliştirmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor. Kötü koku, diş çürükleri ve diş eti problemlere neden olan bakterilerin büyümesini durdurmaya yardımcı olur.

Vücudunuzdaki probiyotik miktarını nasıl koruyabilir veya arttırabilirsiniz?

Öncelikle bol miktarda prebiyotik, yararlı bakterilerin geliştiği sindirilmeyen karbonhidratları yiyin. Lif bakımından zengin meyve ve sebzeler, soğan, enginar, kepekli tahıl ve sarımsak, özellikle bağırsak florasının artmasını teşvik eder. Ayrıca yoğurt, kefir, turşu ve salamura edilmiş sebzeler gibi mayalanmış gıdaları tüketir. Probiyotikli yüz maskesi


Paylaş.

About Author

Comments are closed.