Protein Açısından Şaşırtıcı Derecede Zengin Gıdalar

0

Et ve süt ürünleri, iyi miktarda protein içerdiği herkes tarafından bilinen yiyeceklerdir. Ancak bunlar dışında da protein zengini pek çok gıda vardır. İşte onlardan bazıları…

Yeterli et ve süt ürünleri tüketmiyorsanız, vücudunuzun ihtiyacı olan proteini sağlamak için başka protein kaynağı yiyecekleri beslenmenize eklemeniz gerekir. Yüksek miktarda protein içerdiği pek bilinmeyen yiyecekleri aşağıda görebilirsiniz.

1. Edamame
Japon mutfağının en popüler malzemelerden biri edamame yani yeşil soya fasülyesidir. Lif, protein ve demir açısından oldukça zengindir. Bir bardak edamame yaklaşık 22 gram protein içerir.

2. Bezelye
Bir bardak yeşil bezelye, büyük bir yumurtadan elde edilebilecek proteinden daha fazlasını sağlar. Düşük miktarlarda yağ ve sıfır kolesterol içerir.

3. Kinoa
Kinoa da yeşil bezelye kadar size protein sağlayabilir. Kinoa ayrıca lif, demir ve magnezyum kaynaklarıdır.

4. Kabak çekirdeği
Kabak çekirdeğinden protein almanız için çok fazla tüketmenize gerek yoktur. Sadece 1/4 bardak kabak çekirdeği 9 gram protein içerir.

5. Tatlı patates
Bir bardak tatlı patatesten alabileceğiniz protein miktarı neredeyse bir bardak sütle eşdeğerdir.

6. Yulaf
Yulaf mükemmel bir kahvaltılıktır. Sadece 1/2 bardak yulaf 13 gram protein içerir.

7. Ispanak
Ispanak demir zengini olmasının yanı sıra size yüksek oranda protein de sağlar. 1 bardak pişmiş ıspanak 5 gram protein sağlar.

8. Brüksel lahanası
Brüksel lahanasını sevmiyor olsanız bile protein için beslenmenize ekleyebilirsiniz. 1/2 bardak Brüksel lahanasından 3.5 gram protein alabilirsiniz.

9. Güneşte kurutulmuş domates
Güneşte kurutulmuş domatesler kas yapıcı proteinlerin olağanüstü kaynaklarıdır. Beslenme uzmanlarına göre, güneşte kurutulmuş domateslerin her bardağında yaklaşık 8 gram protein vardır.


Share.

About Author

Comments are closed.