Psikologa mı Psikiyatriste mi Gitmeli?

0

Kanserle birlikte çağın hastalığı olarak gösterilen depresyon ve ruhsal problemler artık hemen hemen herkesin hayatının bir döneminde yüz yüze geldiği sevimsiz bir gerçek. Tıp bilimi, kanser dahil ölümcül bütün hastalıklar için çare bulabilse bile hiçbir zaman ruhsal sorunlar insan yaşamının bir parçası olmaktan çıkmayacak.

Psikolojik destek alanların deli damgası yediği dönem oldukça geride kaldı ve artık bir çok kişi için psikolojik destek almak bir rutin haline geldi. Ancak ilk defa bir psikolojik bir rahatsızlıkla yüz yüze gelen bir çok kişinin aklına gelen ilk soru “psikiyatriste mi yoksa psikologa mı gitmeliyim?” oluyor. Bu soruya cevap verebilmek için öncelikle bu iki tanımı açıklamakta yarar var.

Psikolog ve Psikiyatristin Farkı

Psikiyatristler, tıp fakültesi eğitiminin ardından psikaytri alanında 4 yıl da uzmanlık ihtisası yaparak bu unvanı alıyorlar ve ruhsal sorunların tedavisinde ilaç verme yetkileri var.

Psikolog olabilmek içinse fen edebiyat fakültesinin psikoloji bölümünden mezun olmak yeterli. Psikologlar, mezuniyet sonrası klinik psikoloji üzerine yüksek lisans yaparlarsa da klinik psikolog unvanına sahip oluyorlar. Klinik psikologlar uzman hekim, yani psikiyatrist kontrolünde psikoterapi yapabiliyorlar. Ancak ne psikologların, ne de klinik psikologların tanı koyma ve ilaç reçete etme gibi yetkileri yok.

Tedavi aşamasındaki farktan bahsedecek olursak; Psikiyatristler ruhsal sorunların kaynağının fiziksel etkiler olduğundan yola çıkarak hastaları ilaçla tedavi eder. Psikologlar ise sorunların psikolojik kaynaklı olduğundan yola çıkarak problemleri konuşma terapileri ile aşmaya çalışır.

Önce Psikiyatriste mi Psikologa mı Gitmeliyim?

Ruhsal sorunların teşhisi ve tedavisi zordur. Ayrıca sonucunda kişiyi intihara kadar sürükleyebilecek ama farkına varılamayan detaylar barındırabilir. Bunun için hastaya öncelikle sorunla ilgili bir uzman tarafından teşhis konulmalı ve ilaçla tedavinin gerekli olup olmadığına karar verilmelidir. Bu aşamada ise tek yetkin kişi uzman bir psikiyatristtir. Yani tedavinin sadece konuşma terapisi ile mümkün olup olmadığına ve bir psikologunda problemin çözümünde size yardımcı olup olamayacağına bir psikiyatrist karar verecektir.

Devlet Hastanesinde Psikiyatri Hizmeti Var mı?

Devlet hastanelerinin hemen hemen bir çoğunda uzman hekimler bulunmakta. Teşhis ve tanı için ilkin devlet hastanelerine başvurulabilir ve sosyal güvenlik hakları devlet hastanelerinde geçerli. Ancak uzman hekim konuşma terapisinin gerekli olduğunu belirtirse maalesef ülkemizde henüz altyapı çok iyi oluşturulamadığı için özel merkezlerden yardım almanız gerekebilir. Zira bu bölüme başvuru sayısı her geçen gün daha da çok arttığı için bazı bölgelerde hastalara yeterli zaman ayrılamadığı bir gerçek.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.