Ramazan’da Beslenme Önerileri

0

11 ayın sultanı Ramazan geldi, hoş geldi.

Yapılan çalışmalar sağlıklı bir beslenme düzeni izlenerek tutulan orucun, sağlığımıza sağlık katacağını gösteriyor. İnsülin duyarlılığının artacağı, HDL(iyi huylu kolesterol) nin artıp LDL(kötü huylu kolesterol) ün azalacağı araştırmalar tarafından kanıtlanmıştır.

Fakat iftar ve sahurda fazla kaçıranları bu Ramazan da da hazımsızlık, reflü, mide yanması şikayetleri beklemektedir.

Gelin ibadetinizi yaparken ; 16-17 saat süren bu açlık ve susuzluğa nası dayanabileceğinizi minik ipuçlarıyla konuşalım.

  1. Sahur yapmayı ihmal etmeyin.

Zaten 17 saat süren açlığınızı 24 saat yaparak metabolizmanızı yıpratmayın. Bizi de üzmeyin J Aksi takdirde aşırı düşen kan şekeri sinirlilik, baş dönmesi, göz kararması hatta baygınlığa bile sebep olabilir.

  1. Sahurda tok tutucu besinleri tercih edin.

Yumurta, peynir gibi protein kaynakları uzun süreli açlığa tolerasyonunuzu kolaylaştıracaktır.

  1. Sahurda salam , sucuk, sosis gibi tuzlu ve baharatları tüketmemeye çalışın.

Bu besinler içerdikleri yüksek Sodyum nedeniyle su tutucu özelliğe sahiptir ve gün içinde susamanıza neden olur.

  1. Orucunuzu çorbayla açın.

Bu hem uzun süreli susuzluktan sonra su ihtiyacınızı karşılayacak hem de vücudunuzu beslenmeye hazırlayarak fazla kaçırmanızı önleyecektir. ( Emzirirken gelen ilk anne sütünün de bebeğin susuzluğunu gidermek amacıyla sudan zengin olduğunu biliyor muydunuz? )

  1. İftarı 2 parçaya bölün.

Çorbanızı içtikten sonra vereceğiniz 15-20 dakikalık bir ara, metabolizmanın adaptasyonuna yardımcı olacaktır. Ani kan şekeri yükselmeleri  önleyerek yemek sırasında hissedeceğiniz yorgunluğu engelleyecektir.

  1. İftar ve sahur arasında 8-10 bardak su içmeyi ihmal etmeyin.

Uzun süreli susuzluk sonucu kaybettiğimiz suyu yerine koyabilmek adına önemlidir. Eğer su tadını bir türlü sevemediyseniz salatalık, limon, çilek dilimleri ve nane yapraklarıyla lezzetlendirebilirsiniz.

  1. Sebze ve meyve yiyin!

Değişen beslenme düzeni sonucu vitamin ve mineral alımının azalmasıyla hastalıklara davetiye çıkarabilirsiniz. Her gün tüketeceğiniz meyve ve sebzeler, direncinizi arttıracak ve konstipasyonu (kabızlık)  önleyecektir.


Paylaş.

About Author

Ege Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünü dereceyle bitirmiştir. Spor diyetisyenliği,diyabet diyetisyenliği, kardiyoloji diyetisyenliği, bariatik diyetisyenlik gibi pek çok sertifikası bulunan Kırcalı, şu an özel bir kuruluşunun sağlık kulübünde görev yapmaktadır. Sağlıklı beslenme önerileri ve sorularınız için instagramdan 'dyt_nagi' hesabını takip edebilirsiniz.

Comments are closed.