Regl Ağrılarından Evsel Çözümlerle Kurtulun

0

Regl ağrıları bazı kadınların korkulu rüyasıdır. Adet olan kadınların ilk 2-3 günü ağrılı ve can sıkıcı olur. Prostaglandin adlı hormon benzeri bir madde rahim kaslarında kramplara neden olur. Rahim, aşırı östrojen, sigara ve stres krampları daha da kötü hale getirebilir. Genellikle alt karın bölgesinde olursa mide bulantısı, baş ağrısına neden olur. Ağrı kalçada, sırt ve iç uyluk kısmında ise, kusma, ishal ve yumuşak dışkılamaya neden olur. Menstrüel kramplarından (adet ağrısı) kurtulmak için denenmiş ve test edilmiş ev ilaçlarını uygulayabilirsiniz.

  1. Sıcak su

Adet ağrısını hafifletmek için alt karın üzerine sıcak bir havlu koyun.

Alternatif olarak, sıcak su dolu bir şişe kullanarak krampları ve ağrıları azaltabilirsiniz. Çok sıcak olmamasına ve uzun süre tutmamaya dikkat edin.

  1. Bioflavanoidler

Turunçgiller, mango, brüksel lahanası, brokoli gibi bioflavanoidler açızından zengin yiyecekleri tüketin

  1. Demir ve Kalsiyum alın

Kuru üzüm ve kuru erik gibi demir açısından zengin; kalsiyum açısından zengin süt, yumurta, baklagiller, yeşil yapraklı sebzeler, fasulye, mercimek, nohut ve soya fasulyesi tüketin.

  1. Lor ve Muz

Muzu yağda pişirin ve içine lor ekleyin. Adet ağrıları için mükemmel bir ilaçtır. Bunu tüketebilirsiniz.

  1. Zencefil

Kek, kurabiye, sebze ve çayınıza zencefil ekleyin. Kaynar bir bardak suya yarım çorba kaşığı ezilmiş zencefil ekleyin. Günde 2-3 kez bu çaydan içebilirsiniz. Ayrıca çayın içine tarçın tozu, limon suyu ve bal ekleyebilirsiniz. Bu menstrüel kramp için en iyi doğal ilaçlardan biridir.

  1. Hardal tohumları

Suya biraz hardal tohumu atın ya da sıcak suyun içinde, hardal tozu ekleyin.  30-45 dakika ayaklarınızı içine koyun. Bu menstrüel kramp tedavisi için harika bir yoldur.

  1. Rezene Tohumları

Günlük ya da ve gerektiğinde ham rezene tohumu çiğneyin. Rezene, bir ağız spreyi olarak sindirimi rahatlatarak menstrüel kramp belirtileri ortadan kaldırır.

  1. Keten tohumu

Menstrüel siklus boyunca her gün 1 çorba kaşığı keten tohumu tüketin. Alternatif olarak, yoğurt veya salataya bir yemek kaşığı keten tohumu karıştırın. Bu krampları için en etkili doğal tedavileri biridir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.