Regl Ağrılarından Nasıl Kurtulursunuz?

0

Ayın o zamanları geldiğinde, stresle baş edebilmek kadınlar için oldukça olur. çocukların koşuşturması, iş stresi, ev işlerinin günlük rutini gözünüzde büyümeye başlar. Bir de üstüne ağrılı bir regl dönemi geçiriyorsanız, bu dönemde hayat iyice çekilmez hale gelebilir. Ancak yine de, bu sıkıntılı zamanları daha rahat geçirmemize yarayan gıdaları bilip, sağlıklı ve doğru bir beslenme yöntemini tercih ederseniz, regl dönemlerinden daha fazla korkmanıza gerek yok!

Magnezyum

Kanınızdaki magnezyum oranı eksikse, regl dönemlerinizin daha ağrılı geçeceğini biliyor muydunuz? Magnezyum eksikliği regl dönemlerinde yoğun karın ağrılarına neden olabileceği gibi, mide krampları, huzursuzluk ve anksiyeteye de yol açabilir. Özellikle bu dönemde, eğer magnezyum eksikliği yaşıyorsanız, mutlaka dışarıdan magnezyum desteği almanız gerekebilir.

Stresli bir dönem yaşıyorsanız, vücudunuz ilk önce magnezyum tüketmeye başlar. Regl stresi yaşayan ve aynı zamanda magnezyum  eksikliği yaşayan bir kişinin böyle bir anda magnezyuma nasıl ihtiyaç duyabileceğini şimdi bir kez daha düşünün.

Kırmızı Biber

Kırmızı biber hem magnezyum açısından hem de diğer mineral ve vitaminler bakımından oldukça zengin bir gıdadır. Kırmızı biberin içeriğindeki bu vitamin ve mineraller hem anksiyete sorunlarınıza hem de regl dönemindeki ağrı ve kasılmaların hafiflemesine yardımcı olur.

Kırmızı biber, A, B, C, E, K vitamini bakımından oldukça zengin olup aynı zamanda başka vitaminler de içerir. Potasyum, fosfor, manganez ve beta-karoten için de eşsiz bir kaynak olan kırmızı biber, özellikle kadınların beslenmesi açısından muhteşem bir gıdadır.B6 ve magnezyumu birlikte aldığınızda ise regl öncesi anksiyete problemlerinden de kurtulabilirsiniz.

Bitter Çikolata

Magnezyum açısından zengin olan bir başka gıda da bitter çikolatadır. Regl dönemlerindeki tatlı krizleriyle de baş edebilmenizi sağlayacak bitter çikolatayı bu zamanlarınızda gönül rahatlığıyla yiyebilmenin tadını çıkarın. Yine de sonradan pişmanlık yaşamamak için fazla miktarda yememeye özen göstermelisiniz.

Muz

Muz içerdiği zengin potasyum sayesinde rahim bölgesindeki kaslarınızı rahatlatarak, adet sancıları ve kramplardan kurtulmanıza yardımcı olur. Regl döneminiz boyunca, hatta birkaç gün öncesinden başlayarak, her gün 1-2 adet muz tüketebilirsiniz.

Maydanoz

Son olarak maydanoz da içerdiği yüksek C vitamini ve kalsiyum miktarı düşünüldüğünde, adet sancılarına karşı en önemli savaşçılardan biridir. Maydanozu da regl dönemlerinizde düzenli olarak ve bol miktarda tüketirseniz hem sancılarınızdan kurtulacak hem de adet dönemlerinizin düzene girdiğini fark edeceksiniz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.