Rezenenin Faydalarını Biliyor Musunuz?

0

Rezene yemek, vücudunuza sağlıklı yararlar sağlamak için lezzetli bir yöntemdir. Bu aromatik, hafif tatlı ot, Akdeniz mutfağında uzun zamandır kullanılmaktadır. Soluk yeşil kök, uzun saplar, yapraklar ve tohumlar olarak tüketilebilir. Rezene tohumları, kökleri ve yaprakları yüzyıllar boyunca şifa amaçlı kullanılmıştır. Yemeklerinize rezene eklemek, yalnızca gıdalarınızın lezzetini arttırmakla kalmaz aynı zamanda vücudunuza besleyici bir katkı sağlar.

Antioksidan Güç

Rezene, A ve C vitaminlerini içerir. Bu iki güçlü antioksidan vücudunuzu hücrelere zarar verebilecek dengesiz moleküller olan serbest radikallerden korur. Stanford Medicine Cancer Institute’a göre, antioksidanlar, kanser oluşumunu önlemektedir. 1 bardak rezene, günlük C ve A vitaminin yüzde 17’sini karşılıyor.

Lif Faydaları

Bitki gıdalarında bulunan bir tür karbonhidrat olan lif, insanoğlunun sindiremediği bitki parçasıdır. Harvard Halk Sağlığı Yüksek Okulu’na göre, lif uzun süredir sağlıklı bir diyetin parçası olarak kabul edildi, çünkü bu kaba yeme, şeker hastalığı, kalp hastalığı, divertiküler hastalık ve kabızlık gibi gelişen durum riskini azalttığı görülüyor. Her bir 1 bardak taze rezeneyi 2.7 gramlık lif içeriyor. bu da günlük ihtiyacın yüzde 10 fazlasına denk geliyor.

Sindirim Sistemi

Belirli otlar, vücut gazının hareket etmesine yardımcı olurlar. Rezene gibi rüzgâr otları, mideyi rahatlatmaya yardımcı olan ve gaz oluşumunu önlemeye yardımcı olan sindirim sisteminin hareketini harekete geçiren uçucu yağlar açısından zengindir. Rezene geleneksel olarak gaz sıkıntısını, şişkinliği ve gaz rahatsızlığını gidermek için değil aynı zamanda iştah ve sindirimi de uyarmak için kullanılmıştır.

Vücudun Düzgün İşlemesini Sağlar

Potasyum, sağlığı destekleyen vücudunuzdaki birçok işlev için gereklidir. Potasyum karbonhidrat ve protein metabolizmada önemli enzimlerin aktivasyonuna yardımcı olur. Glikozun glikojene dönüştürülmesi esastır. Potasyum ayrıca vücudunuzun sıvı dengesinin korunmasında önemli bir rol oynar ve kasların doğru kasılmasını, sinir hücreleri ve böbrek fonksiyonu için gereklidir. Bir fincan taze rezene, vücudun günlek potasyum ihtiyacının yüzde 10’nunu karşılar.

İlgili Yazılar


Paylaş.

About Author

Comments are closed.