Rooibos Çayı İçmek İçin 12 Neden

0

Ülkemizde “kırmızı çay ve kızıl çay” olarak bilinen rooibos çayı, Güney Afrika’ya özgü “kızıl çalı”dan (Aspalathus linearis) elde edilmektedir.

Bu kırmızı çalı çayı, aynı zamanda, kanser, diyabet ve kalp rahatsızlığı da dahil olmak üzere her türlü hastalıklara karşı korunmaya yardımcı olduğu bilinen quercetin içeren güçlü antioksidanlar ile yüklüdür. Bu güçlü maddeye ilaveten, aynı zamanda iki daha az bilinen antioksidan, aspalathin ve nothofagin içeren yüksek konsantrasyonda içerir. Bu polifenol antioksidanları , yaşlanmayı yavaşlatan, yaşlanmanın görünürdeki belirtilerini tersine çeviren ve hastalığa karşı koruyabilen serbest radikallerle mücadeleye yardımcı olur. Bu bileşikler ayrıca Alzheimer hastalığının riskini azaltabilecek sinirsel rahatlatıcı özellikler de sunar.

İşte Rooibos Çayının faydaları

1. Sindirim problemlerini hafifletebilir
Sindirim sistemi, işlenmiş gıdalarla beslenmekten dolayı tüm dünyadaki en önemli sorunlardan biri. Ancak, bu çayın yüksek seviyedeki flavonoidleri, özellikle de quercetin sayesinde sağlıklı sindirimi teşvik etme ve tüm sindirim sistemini çeşitli şekillerde destekleme yeteneğine sahiptir. Rooibos, iltihabı ve alerjileri azaltmanın yanı sıra ishal ve krampları hafifletir, mide bulantısını, mide rahatsızlığını ve hazımsızlığı hafifletir .

2. Rooibos uykuyu geliştirir
Rooibos çayı ayrıca güvenli ve etkili bir uykusuzluk tedavicisi olarak düşünülüyor. Güney Afrika Uyku Tıbbı Derneğine göre, yetişkinlerin% 40’ı hayatlarının bir aşamasında uykusuzluğa maruz kalıyor. Uyku sorununuz varsa, daha fazla çay içerek dinlenme kalitenizi artırabilirsiniz.

Çayda kafein yok ancak magnezyum, kalsiyum, manganez, çinko ve demir gibi yüksek miktarda mineral içeriği içerdiği için, sakinlik ve gevşeme ile birlikte uyku rahatsızlıklarının azaltılmasına da yardımcı oluyor. Doğanın sakinleştiricisi olarak da adlandırılan magnezyum, daha iyi uykuyu sağlayan sakinleştirici bir etkiye sahiptir .

3. Zayıflama çabalarına yardımcı olabilir
Rooibos, polifenoller, antioksidanlar ve flavonoidler de dahil olmak üzere göbek yağını yaktığı bilinen bir takım bileşiklere sahiptir; bu nedenle kilo vermeye çalışan herkes için mükemmeldir. Siyah veya yeşil çayı yudumlamaktan bıktıysanız, rooibos çayı içebilirsiniz.

4. Daha güzel bir cildinize sahip olursunuz
Bu çay ayrıca, daha sağlıklı bir cildi teşvik etmek için pahalı cilt ürünlerinde bulunan alfa hidroksi asit içerir. Çayı doğrudan sivilcenin üzerine uyguladığınızda etkisini görebilirsiniz. Egzama, sedef hastalığı, bebek bezi döküntüsünü iyileştirmeye yardımcı olabilir, ayrıca güneş yanığının ağrısı ve kaşıntısını da alabilir. Enflamasyonu gidermek ve iyileştirmek için etkilenen bölgelere taze demlenmiş ve soğutulmuş bir çay poşeti uygulayın ve arkanıza yaslanınca sakinleşin ve iyileşmeye çalışmasına izin verin.

5. Sağlıklı bir kalbe destek olur
Rooibos’taki güçlü flavonoidler kan basıncını düzenlemek ve kılcal arterlerin stabilitesini arttırmaya yardımcı olurlar. Bu, kalp krizi ve kalp ile ilgili hastalık olasılığını azaltarak kolesterol birikiminin ve kan pıhtılarının azalmasına neden olur. Ayrıca, kardiyovasküler hastalığa neden olduğu bilinen bir enzimin aktivitesini önleyerek dolaşımı artıracak chrysoeriol olarak bilinen güçlü bir antioksidan içerir.

İlgili Yazılar

6. Kanser riskini azaltmak
Rooibos çayı, içerdiği bitki pigmenti olan quercetin sayesinde bazı kanser türlerini önlemeye yardımcı olabilir . Aslında, birçok doktor, kanseri tedavi etmek için ek bir reçete yazdığı söyleniyor çünkü kanser, hücrelerin mutasyonuyla ilgili işlemleri durdurarak malign tümör büyümesini baskılayabiliyor. Bazı çalışmalar , bazıları anti-mutajenik (anti-kanser) özelliklere sahip olan yüksek seviyedeki antioksidan sayesinde, kueretin de dahil olmak üzere , rooibos çayı tüketimi ile kansere neden olan kimyasalların azaltılması arasında bir bağlantı olduğunu kanıtladı ; Hücreleri ve DNA’yı hasara karşı korur ve kansere dönüşmelerini önler.

7. Kemikleri Güçlendirir
Rooibos kalsiyum ve manganez gibi mineraller içerir ve bu mineraller daha güçlü kemikleri desteklemeye yardımcı olur. Aslında osteoblast aktivitesini artırmak için yapılan araştırmalarda çayın gösterildiği gibi, her çayın en iyi bilinen faydalarından biri kemik mukavemetinin iyileşmesidir .

8. Demir emilimine yardımcı olur
Siyah çayların çoğundan farklı olarak, Rooibos aslında demir emilimine yardımcı olur. Çoğu siyah çay aslında içerdikleri tanenler nedeniyle vücudun etkili bir şekilde demir emmesini engeller. Rooibos, siyah çayın tanenlerinin yarısından daha azını içeriyor.

9. Alerji semptomlarını hafifletin
Roobios çayı , antioksidanların yüksek seviyede olması nedeniyle bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur ve bu da alerjileri tedavi etmeye yardımcı olabilir . Quercetin içeriğinin, alerjik reaksiyonu tetiklemek için gerekli olduğu düşünülen bağışıklık hücreleri olan mast hücrelerini bloke ettiği bilinmektedir. Aslında, bazı uzmanlar, en azından reçeteyle satılan bazı ilaçlar kadar etkili olmakla birlikte yan etkileri olmaksızın olağanüstü anti-alerjik potansiyele sahip olabileceğine inanıyorlar.

10. Beyin hastalıklarının önlenmesi ve beyin yaşlanmasının geciktirilmesi
Rooibos çayı da beynin üzerinde güçlü ve olumlu etkiler yaratır. Bunu düzenli olarak tüketirseniz, serbest radikallerin beyin hücrelerine ve sinir dokularına zarar verdiğinde oluşan lipid periyodu olarak adlandırılan bir işleme karşı koruma sağlayabilir . Bu, zamanla devam etmeye devam ederse, çalışmalarda gösterildiği gibi Alzheimer hastalığı gibi ilerleyen ve bozulan beyin hastalığına yol açabilir .

11. HIV ile Mücadele
Yapılan araştırmalar göre, düzenli olarak rooibos çay tüketimi “kanser, alerji, AIDS ve diğer enfeksiyonlar gibi Th1 bağışıklık tepkilerinde ciddi bir kusur içeren hastalıkların profilaksisinde önemli olabilir.

12. Diyabetin tedavisi ve önlenmesi
Şeker hastaları için özellikle önemli olan kalp sağlığını desteklemenin yanı sıra, düzenli olarak rooibos çayı içmek diyabet üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir.

İlgili Yazılar


Paylaş.

About Author

Comments are closed.