Rosacea “Gül Hastalığı”nın Belirtilerini Atlamayın

0

Çoğunlukla yüzü etkileyen, kronik iltihaplı bir cilt rahatsızlığıdır. Rosacea, tedavi edilmezse, zamanla kötüleşir. Sıklıkla akne, egzama veya cilt alerjisi ile karıştırılır.

Cilt uzmanları (dermatologlar), yüzdeki kan damarlarındaki anormalliklerin yanma, kalıcı kızarıklık ve görünür damarlara neden olduğunu ileri sürmektedir. Damarların iltihaplanmasına neden olan neden hala bir sır niteliğindedir. Açık ten rengi olan insanlarda, diğer kişilere göre rosacea oluşması daha fazladır.

Rosacea Belirtileri
Belirtiler kişiden kişiye farklılık göstermekle beraber, aşağıdaki belirtiler görülmektedir:

En yaygın belirtisi kızarmadır. Kızarma, yüzden boyuna ve göğüse doğru devam edebilir. Bazı kişilerde bu kızarma dönemlerinde içten yanma hissi de olmaktadır.

Hiper reaktivite: Yüzdeki hassas kan damarları dokunma ve güneş gibi sebeplerle çok kolay genişlemektedir. Birçok kişi bu durumu cilt hassasiyeti olarak değerlendirir. Ama rosaceada bu durumun oluşmasının sebebi cildin hassas olması değil damarların hassas olmasıdır.

Kızarma sonrası oluşan yanma hissi bazen kalıcı kızarıklık şeklinde devam eder. Bu kızarıklık, güneş yanığı gibi belirgin de olabilmektedir. Yüzeye yakın noktaki kılcal damarların genişlemesi bu duruma sebep olmaktadır.

Sivilce, papül ve püstüllerin oluşumu söz konusu olmaktadır. Bu duruma iltihaplı rosacea denir. Bazı kişiler bu duruma ergen aknesi zannetmektedir. Ergenlik dönemindeki aknelerde siyah nokta oluşumu da söz konusu iken, rosacea (gül hastalığında) siyah noktalar söz konusu değildir.

İltihaplı damarların söz konusu olduğu vasküler rosaceada kılcal damarların şişmesi ve belirginleşmesi (telenjiektazi) söz konusudur. Bazı kişilerde küçük örümcek ağlarına benzer bir görüntü oluşur. Yüzde lekelenme gibi görünüm söz konusu olabilir.

Aşırı sıvı ve proteinler damarlardan dışarı sızar, sonunda sızıntıyı yeterince hızlı boşaltamayan lenfatik sistemi bozar. Bu durum yüz derisinde sıvı birikimine neden olur ve dışarıdan yüz şişmesi olarak görünür.

Rinofima yani burnun nodüler ve konyestif büyümesi bazı rosacealı hastalarda görülmektedir. Bu tarz şiddetli rosacea probleminde yüz derisinin özellikle burnun etrafındaki derinin kalınlaşması söz konusudur. Bu da burnun genişlemesine sebep olur. Genellikle erkeklerde görünen nadir bir durumdur.

Oküler rosacea yani göz bölgesini etkileyen gül hastalığı söz konusu olabilmektedir. Gözde yanma, kum kaçmış hissi ve kanlanma söz konusu olabilir. Göz kapağının iç kısmı iltihaplanabilir ve pullanmış bir görünüm söz konusu olabilir, bu durum konjonktivite sebep olabilir. Çok nadiren net görememe sorunları da söz konusu olabilir.

Gül Hastalığını Tetikleyen Unsurlar
Bazı faktörler rozaseayı ağırlaştırabilir veya derinin yüzeyine kan akışını arttırarak kötüleştirebilir. Herkeste değişiklik göstermekle birlikte, bunlar:

Sıcak içecekler ve yiyecekler
Kafein ve yüksek miktarda kafein içeren gıdalar (enerji içecekleri, kahve, vb)
Baharatlı yiyecekler
Süt ürünleri
Güneş ışığı
Aşırı nem
Aşırı rüzgar
Stres, anksiyete, sinirlenme, utanma
Yoğun egzersiz
Sıcak su ile banyo, sauna
Kortikosteroid içeren ilaçlar
Bazı ilaçlar (örneğin yüksek tansiyon ilaçları)
Akut tıbbi koşullar (soğuk algınlığı, ateş)
Alkol. Alkol rosaceaya sebep olmaz ama bazı kişilerde artışını tetiklediği tespit edilmiştir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.