Sabahları Limon Suyu Nasıl İçilmeli? Hangi Yöntem Daha Faydalı

0

İnternet, her gün yeni ve farklı içecek türleri ile dolu. Bazıları kilo vermeye yardımcı olacağını belirtirken, bazıları da daha farklı sağlık yararları olduğundan söz ediyorlar. Evet özellikle limonlu su içilmesinin faydaları üzerinde uzmanlar hemfikirler ama limonlu suyun nasıl içilmesi yönünde iki farklı görüş var. Bazıları limonlu suyu sıkarak su ve bal ile karıştırılıp içilmesini söylerken, bazıları limondaki faydalı besinlerin alınması için limonun kaynatılması gerektiğini belirtiyor. Biz ikinci görüşü savunanların iddialarını ele aldık.

Sabahın erken saatlerinde boş midede limon suyunun içilmesi eğilimi oldukça yaygın. Bununla birlikte, çoğumuz bunu hazırlamak için doğru yöntemin farkında mıyız? Bir bardak suya limon sıkmak ve içine bir çorba kaşığı bal ilave etmek, bu içeceğin faydalarını elde etmek için yeterli değildir. İçindeki besin maddelerinin çoğu limon beyaz kısmında ve kabuğunda bulunur. Ve, suyu özümlediğinizde, bu besin maddelerini kaybedersiniz ve bütün faydalar elde edilemezsiniz. Limon suyundan maksimum faydayı sağlamak için limon suyunu hazırlamanın doğru yolu:

Gerekli Malzemeler
3 su bardağı su
5-6 limon
Bal 2 çorba kaşığı

Nasıl hazırlanır?
1. Tüm limonları yarıya bölün ve suda yaklaşık beş dakika boyunca kaynatın.
2. Bu suyu bir süre soğutun.
3. Şimdi limonları biraz sıkıştırın ve suyu süzün.
4. Suyu sıkın ve bir fincana aktarın. Kalan suyu daha sonra kullanmak üzere saklayabilirsiniz.
5. Bu ılık limon suyuna bal ekleyin ve için.

Sabah erken başta bu limon suyu içmenin faydaları
1. Sindirimi iyileştirir
Limonda bulunan maddeler karaciğerdeki safra üretimini artırır ve bu sağlıklı sindirimi teşvik eder. Buna ek olarak, vücudun toksinleri ortadan kaldırmada da yardımcı olurlar. Sabah erkenden balla bir bardak limon suyu içmek şişkinlik, ishal ve kabızlık dahil tüm sindirimle ilgili problemlerden kurtulmanıza yardımcı olur. Sabahları neden limonlu su ile başlamalıyız?

2. Bağışıklığınızı Güçlendirir
Limon ve bal suyu vücudumuzun bağışıklık sistemini iyileştirmekte ve güçlendirmede yardımcı olur. Ayrıca, enfeksiyonların önlenmesinde ve soğuk algınlığı ve grip ile mücadelede yardımcı olan antimikrobiyal özellikler içerir.

3. Enerjiyi Artırır
Limon suyu B vitamini, C vitamini, fosfor, karbonhidratlar ve protein açısından zengin olduğu için, doğal enerji güçlendirici olarak görev yapar. İçtikten birkaç dakika sonra limon suyu vücudunuzun oksijenli olmaya başlayacaktır. Daha negatif yüklü iyonlara sahip olduğundan vücudunuza anında enerji kazandırır. Ve kısa süre içinde enerjik ve canlanmış hissedeceksiniz.

4. pH seviyelerini dengeler
Limonun asidik özelliği, vücudun pH seviyelerini dengelemek ve korumaya yardımcı olur. Bu karışımı boş bir karnında içtiğinizde, eklem iltihaplanmasının ve ağrılığının ana nedenlerinden biri olan eklemlerde biriken ürik asidi ortadan kaldıracaktır. Limon hakkında 9 gerçek

5. Kötü Nefes kokusu alır
Limon suyu ve balın asidik bileşimi, ağız kokusu ile mücadeleye yardımcı olur. Aynı zamanda ağzı temizler ve kokuya neden olan bakterileri öldürmekte çok yararlı olan tükrük üretimini artırır.

6. Kilo Kaybına Yardımcı Olur
Kilo vermeye çalışan kişiler için en iyi çözüm budur. İştahınızı bastıran ve sizi daha uzun bir süre dolu tutan yüksek miktarda pektin lifi içerir. Aynı zamanda karnınızdaki ekstra yağları kaybetmenize de yardımcı olur.

7. Üriner Sistem Temizler
Bal ve limon suyu idrar söktürücü olarak işlev görür ve idrar yollarını temizleyen idrar üretimine yardımcı olur. Aynı zamanda üriner sistemin pH düzeylerini de değiştirir, böylece kötü bakterilerin üretimini ve çoğalmasını caydırır.

8. Kan Basıncını Kontrol eder
Limon suyu, lenfatik sistemi temizler ve vücudumuzun sulu kalmasını sağlar. Böylece kan basıncını düşürür, stres azalır ve beyin fonksiyonunu ve uyku döngüsünü de geliştirir.

9. Boğaz Enfeksiyonlarını Tedavi eder
Limon suyu boğaz ağrısı için en iyi çözümlerden biridir. Boş bir mideye limon suyu içmek düzenli olarak boğaz ağrısı ve diğer boğaz hastalıklarını azaltabilir. Astım ve diğer solunum sorunlarının tedavisinde de yardımcı olur. Limonlu su içmenin faydaları nelerdir?

10. Cildi iyileştirir
Bir hafta içinde cildinizin dokusundaki belirgin bir iyileşme görebilirsiniz. Yeni kan hücrelerinin gelişimini hızlandırır ve kan damarlarını arındırır. Aynı zamanda lekelerin, sivilcelerin ve diğer yaşlanma belirtilerinin ortaya çıkmasını engeller.

NOT: Suyu sıcakken veya en azından ılık olarak içtiğinizden emin olun. İçmeden önce kalan suyu tekrar ısıtabilirsiniz. Ancak, bunu üç günden daha uzun süre saklamadığınızdan emin olun.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.