Saç Kepeğinin 5 Sebebi ve Tedavi Yöntemleri

0

Kepek sorunu hem kadınların hem de erkeklerin en can sıkıcı problemlerinden biri. Kepek sorununu ortadan kaldırmadan önce belki de neyden kaynaklandığını doğru teşhis edip, ona göre bir bakım uygulamak gerekiyor. Çünkü herkesin kepek probleminin altında başka bir gizli neden yatıyor olabilir.

Saç Mantarı

Sanılanın aksine kepek, cildin kuruması nedeniyle ortaya çıkmaz. Asıl nedeni, saç derisinde oluşan mayalardır. Bu mayalar cildin yağından beslenirler ve bu da yağlı saçlı insanlarda daha fazla kepek görünmesine neden olur. Özellikle bazı kişilerin saç derisinin ürettiği yağ bu tür mayalar için çok elverişli bir ortam oluşturur. Normal şartlarda bu tür bir kepek sorununu doğal ev tarifleri veya kepek şampuanları kullanarak 2 hafta içinde yok edebilirsiniz.

Stres

Her hastalığın olduğu gibi, kepeğin en önemli sebeplerinden biri de stres. Her türlü cilt problemine neden olabilen stres, aynı zamanda bir saç derisi problemi olan kepeğe de yol açabiliyor. Çünkü stres nedeniyle bağışıklık sistemi zayıflıyor ve bu da cildin kabuklanmasına sebep oluyor. Özellikle kaşıntılı durumlarda, kaşıdıkça deri daha çok kabarıyor ve daha fazla kepek oluşuyor.

 

Bu tür kepekten kurtulmak için nefes egzersizleri, yoga veya günlük yürüyüşler gibi, stresi azaltmanıza yardımcı aktiviteler yapabilirsiniz. Stresinizi kontrol edebilmek için derin nefes egzersizi de sıklıkla önerilmektedir. 4 saniye boyunca derin nefes alın. Sonra nefesinizi yine 4 saniye tuttuktan sonra, 4 saniye içinde dışarı verin.

Yeterli Şampuanlamamak ya da Durulamamak

Saçı çok sık şampuanlamanın, saç derisinin kendi yağını yok ederek saçı kuruttuğu biliniyor. Bu nedenle saçı şampuanlamayarak saçların kendi yağıyla beslenmesi gerektiği konusunda da yaygın bir inanış var. Ancak bu yağ, kepek problemine de neden olabiliyor.

 

Bu nedenle saçınız kepeğe eğilimliyse, saçınızı daha şık şampuanlamanız gerekebilir. Ancak şampuanınızın içeriğine dikkat edin. İçeriğinde çay ağacı yağı bulunan şampuanların kepeğe karşı özellikle koruma sağladığı kanıtlanmış. Tabii ki sampuanlamaya olduğu kadar durulamaya da özen göstermeniz gerekiyor. Çünkü saçınızda kalacak şampuan veya saç kremi kalıntısı da saç derisinde pullanmaya yol açarak kepek oluşumuna neden olur.

Dengeli Beslenmemek

Sağlıklı bir saç derisi ve saçlara tabii ki öncelikle içerden bakım yapmak gerekiyor. Eğer kepeğe eğilimli bir cilt tipiniz varsa çok yağlı ve hazır yiyeceklerden kaçınmanız şart. Bunlar yerine bol bol fındık, avokado ve zeytin tüketebilirsiniz. B vitamini bakımından zengin pirinç, yumurta, muz ve yulaf yemek de kepekle mücadelenizde size önemli ölçüde yardımcı olacaktır.

Çok Fazla Saç Şekillendiricisi Kullanmak

Wax veya jöle gibi yoğun kıvamlı ürünler başta olmak üzere saçınızı şekillendirmek için kullandığınız ürünler de saçlarınızın hava almasını engeller ve derisinde yağlanmaya, dolayısıyla kepeklenmeye neden olur.


Share.

About Author

Comments are closed.