Saçkıran İçin Elma Sirkesi Kullanmanın Farklı Yolları

0

Saçkıran, deride halka benzeri döküntüler olarak görünen bir mantar problemidir ve bulaşıcıdır. Eğer tedavi edilmezse, saç, kirpik, sakal gibi vücudun farklı yerlerine yayılabilir. Saçkıranı evde doğal yöntemlerle tedavi etmek mümkündür. Elma sirkesi, saçkıran sorununa tamamen doğal bir çözümdür.

Saçkıran, bir noktadan başlayıp vücudun değişik noktalarına geçebilir. Bir kişiden başka bir kişiye bulaşabilir. Bu nedenle, genel tuvaletleri veya yüzme havuzlarını kullanan kişiler saçkırana maruz kalabilirler.

Saçkıran için güvenle kullanılabilecek en doğal ilaç elma sirkesidir. Elma sirkesinin doğal bir mantar öldürücü olduğunu gösteren kesin araştırmalar vardır.

Saçkıran için elma sirkesi kullanmanın farklı yolları vardır. Elma sirkesi, saç derisini ve saçı sağlıklı tutmak için mükemmeldir. Saçları temizler, saç dökülmesini azaltır, kuru saç derisini önler, kepek ve kaşıntıyı azaltır.

1. Elma sirkesi, çay ağacı yağı

 • Bir bardak su
 • 3 yemek kaşığı elma sirkesi
 • 2 damla çay ağacı yağı

Bir kasede elma sirkesi, çay ağacı yağı ve suyu birleştirin. Karışımı, pamukla saçkırana sürün. 1 saat beklettikten sonra soğuk su ile yıkayın ve temiz bir havlu ile kurulayın. Enfeksiyon temizlenene kadar bu işlemi her gün tekrarlayın.

2. Elma sirkesi ve aloe vera jeli

1 çay kaşığı elma sirkesi ile 1 yemek kaşığı aloe vera jelini karıştırın. Bir pamukla karışımı döküntülere sürün ve bir havlu ile örtün. 1 saat sonra soğuk su ile yıkayın ve farklı temiz bir havlu ile kurulayın. Bunu 1-2 hafta boyunca her gün yapın.

3. Elma sirkesi banyosu

Eğer saçkıran kafa bölgesinde değil de vücudunuzda ise, küveti su le doldurun ve suya 1 bardak elma sirkesi dökün. Suyun içinde 30 dakika kalın. Vücudunuzu serin su ile durulayın ve iyice kurulayın. Döküntüler kaybolana kadar günde 2 kez tekrarlayın.

4. Seyreltilmemiş elma sirkesi kullanımı

1 bardak elma sirkesi içinde bir bezi ıslatın ve bezin fazla suyunu sıkın. Sirke ile ıslattığınız bezi döküntülerin üzerine yerleştirin. Bunu 3 gün boyunca günde 4-5 kez yapın.

5. Sarımsak ve elma sirkesi
2 diş sarımsağı 1 bardak suda haşlayın. Süzün ve sarımsak suyuna 1 bardak elma sirkesi ekleyin. Karışımı döküntülerin üzerine sürün. Bunu her 2 günde bir cilt durumu iyileşene kadar yapın.

6. Soğan özü ile elma sirkesi
Soğanı küçük parçalar halinde doğrayın ve kapaklı bir kavanoza koyarak buzdolabında 24 saat bekletin. Kavanozda biriken soğan suyuna 1 yemek kaşığı elma sirkesi ekleyin. Döküntülere ince bir tabaka halinde uygulayın. 5 dakika sonra soğuk su ile durulayın ve sonra temiz bir havlu ile kurulayın. Bu tekniği 2 gün boyunca yapabilirsiniz.

7. Esansiyel yağlar ve elma sirkesi

 • 1 yemek kaşığı elma sirkesi
 • 3 damla kekik yağı
 • 2 damla papatya yağı
 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı

Önce döküntülere ince bir tabaka elma sirkesi sürün. 15 dakika bekletin ve sonra yıkayın. Temiz bir havlu ile kurulayın. Daha sonra tüm yağları birleştirerek karıştırın ve bir pamuk yardımıyla döküntülere sürün. 10 dakika beklettikten sonra cildinizden yağı silin. Bu işlemi bir hafta boyunca günde bir kez yapın.

8. Zerdeçal ve elma sirkesi
1 çay kaşığı zerdeçal tozu ile 1 yemek kaşığı elma sirkesini karıştırarak bir macun elde edin. Macunu enfekte olan deriye sürün. Macun cildinizde kuruduktan sonra temiz su ile durulayın. Hızlı bir iyileşme için tedaviyi günde 2 kez tekrarlayın.

9. Karbonat ve elma sirkesi
2 yemek kaşığı elma sirkesi ile 2 yemek kaşığı karbonatı karıştırın bir macun elde edin. Karışımı saçkıran bölgesine uygulayın. 15 dakika bekletin ve sonra durulayın. İşlemi günde 2 kez tekrarlayın.

10. Limon, bal, tarçın ve elma sirkesi

 • Bir yemek kaşığı taze limon suyu
 • 1/2 tatlı kaşığı tarçın tozu
 • Bir tatlı kaşığı bal
 • 1 tatlı kaşığı elma sirkesi
 • Bir bardak ılık su

Tüm malzemeleri birleştirerek iyice karışmalarını sağlayın. Sabah aç karnına için. Bu sağlıklı içeceği düzenli olarak tüketerek vücudunuza detoks yapabilir, saçkıran, egzama, sivilce ve diğer birçok cilt bozukluğuna karşı bağışıklık sistemini güçlendirebilirsiniz.

11. Nane ve elma sirkesi

1 bardak elma sirkesi
1 bardak sıcak su
On adet taze nane yaprağı
Bir sprey şişesi

Nane yapraklarını sıcak suya koyun ve ardından elma sirkesini ekleyin. Karışımı bir sprey şişesine boşaltın. Daha sonra solüsyonu etkilenen saç derisine uygulayın. 20-30 dakika bekletin, sonra durulayın. Günde bir kez tekrarlayın.

12. Çocuklar için su ve elma sirkesi
Bir bardak su ile 2-3 çay kaşığı elma sirkesini karıştırın. Bir pamuk yardımıyla karışımı saç derisine sürün. Verimli sonuçlar için haftada 3 kez tekrarlayın.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.