Saçlarınız Çok Fazla Dökülüyorsa Beslenmenize Bakın

0

Yedikleriniz saçlarınızı çok fazla etkiliyor. Eğer doğru besinleri almazsanız saç tellerinizi kırılıp, cansızlaşabilir ve dökülür. İyi haber şu ki, doğru besinleri aldığınız sürece saçlarınız parlak, güçlü ve sağlıklı olacaktır. .

İhtiyacınız Olan Besinler
Saçının vücudun geri kalanı gibi, besinlere ihtiyacı var. Saç telleri esas olarak proteinlerden oluşur, yani gün içinde protein açısından iyi beslenmiyorsanız saç dökülmesini kolaylaştırırsınız. Yeterli protein almak için kırmızı et, balık, tavuk, süt ürünleri, yumurta, baklagiller, fasülye ve soya gibi gıdalar alın.

Ne kadar saç dökülmesi normal kabul edilir?

Demir açısından zengin besinler de saç sağlığına katkıda bulunur. Saç folikülü ve kökünün beslenmesi için kana yani demire ihtiyaç duyar. Kişide demir eksikliği varsa saç dökülmesi başlayabilir. Demir içeren besinler arasında kırmızı et, tavuk ve balık gibi hayvansal ürünler ile mercimek ve yapraklı yeşillikler yer alır.

Ayrıca, omega-3 yağ asitleri ve yeterli tekli doymamış yağlar gibi biyotin ve sağlıklı yağlara da ihtiyacınız var. Saçın daha az kırılması ve yumuşak bir doku elde etmesi için bunlar önemlidir. Bu arada, biotin sindirim sistemimizde üretilir, bu nedenle sağlıksız bir bağırsak bakteri dengesi, üretimini ve dolayısıyla saç sağlığını etkileyebilir. Bağırsaklarınızın iyi çalışması için probiyotikli gıdalar tüketin.

Selenyum saç dökülmesini önleyebilir, çok küçük bir miktar almanız yeterlidir. Selenium ayrıca antioksidan fonksiyonun yanı sıra saç ve doku büyümesinde de rol oynar. Her gün Brezilya cevizi 1 avuç: 607 mcg, Yumurta 1 orta boy yumurta: 46 mcg, Ayçiçeği çekirdeği 1 avuç: 105 mcg yeterlidir.

Karbonhidrat ağırlı beslenirseniz vücut enerji için yeterli proteini bulamaz saç, deri ve tırnaklar gibi doku büyümesi tehlikeye girer. Dahası, eğer spor yapıyor ve yeterince doğru beslenmiyorsanız saç dökülmesini hızlandırırsınız. Bunu önlemek için, düzenli olarak bu önemli besinlerle dolu yemekler yediğinizden emin olun.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.