Saçtaki Egzamayla Nasıl Başa Çıkılır?

0

Ciltteki yağ ve nem dengesinin bozulmasına bağlı olarak ortaya çıkan egzama hastalığı, sıklıkla saçlı deride de görülebilmektedir. Çok fazla kaşıntı yapan, saç derisinin kepek gibi pul pul dökülmesine, kepeğe ve saç dökülmesine de neden olabilen bu hastalık sosyal bakımdan da oldukça rahatsız edici olabilir. Hijyen eksikliğiyle ilgisi yoktur; bulaşıcı da değildir. Ancak yine de, özellikle koyu renk kıyafetler giydiğinizde omuzlarınıza dökülen kepekler çok can sıkıcıdır.

Cilt doktorları bu hastalığı tamamen tedavi edebilmenin bir yolu olmadığı konusunda birleşse de, saçtaki egzamayı büyük oranda kontrol altına almanın bazı yöntemleri de yok değil. Eğer siz de bu rahatsızlıktan mustaripseniz, doktorunuzun önerdiği tedaviye ek olarak aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz. Egzama için evde uygulayabileceğiniz 10 çözüm

  1. Alkol içeren hiçbir saç bakım ürünü kullanmayın. Alkol cilt yüzeyinde bulunan koruyucu yağ tabakasını yok ederek cildin daha fazla kurumasına neden olur. Kuruyan cilt pul pul dökülür ve kaşınır. Bu da egzamanızın artmasına davetiye çıkarır.
  2. Saçınızı yıkarken nazik olun. Saç deriniz düşündüğünüzden çok daha hassas bir yapıya sahiptir. Saç derinizi şampuanla yıkarken kesinlikle çok bastırmadan sadece parmak uçlarınızla hafifçe masaj yaparak yıkayın. Eğer daha sert şekilde ovalarsanız saç derinizin üzerinde bulunan yağ tabakasına zarar vermiş olursunuz.
  3. Kaşımayın. Egzama hastalığından muzdaripseniz, kaşımadan durmanın imkansız olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Ancak bu bölgeleri kaşıdığınız zaman zaten hassaslanmış olan saç derinize zarar verebilir, hatta kanamasına neden olabilirsiniz. Egzamalı bölgelerin kanaması da maalesef yaraların yayılmasına yol açar. Elinizde egzama varsa yapmanız gerekenler
  4. İçeriğinde selenyum sülfit bulunan şampuanları kullanın. Selenyum sülfitli şampuanlar, egzamaya neden olan mayaları yok eder. Böylece cildiniz egzamanın olumsuz etkilerinden kurtulabilir. Ancak bu şampuanların ciltte aşırı kuruluk veya yağlanma, saç dökülmesi, saçın rengini açma gibi bazı yan etkilerinin de bulunduğunu hatırlatalım.
  5. Çay ağacı yağı kullanın. Çay ağacı yağının doğal olarak mantarlarla mücadele eden bir özelliği vardır ve saçlı derideki egzama tedavisinde de etkili olduğu kanıtlanmıştır. İçeriğinde %5 oranında çay ağacı yağı bulunan şampuanları günlük olarak kullanabilirsiniz. Egzamalı ciltler için yulaf maskesi tarifi
  6. Saçınıza çiğ balla bakım yapın. Çiğ balın antibakteriyel ve mantar önleyici özelliği vardır. Egzama için kesin bir tedavi yöntemi değilse de, yaraların hafiflemesine ve kaşıntının ya da deri dökülmesinin azalmasına yardımcı olur. %90 bal ve %10 su ekleyerek bir karışım hazırlayın. Egzamalı bölgelere bu karışımı 2-3 dakika boyunca nazikçe uygulayın. Ilık suyla durulayın. Farklı bir yöntem olarak iki günde bir aynı karışımı egzamalı bölgelere sürün ve 3 saat bekleyin. Daha sonra saçınızı ılık suyla durulayın. Bu kürü 4 hafta boyunca uygulayın.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.