Safran Çayının 7 Güçlü Sağlık Faydası

0

Safran dünyadaki en pahalı baharatlardan biridir. Safran bitkisinden yapılan çay, kafein içermez. Ancak, ticari olarak satılan safran çay poşetlerinde genellikle safran diğer çaylarla karıştırıldığı için kafein içerebilir. O nedenle kendiniz, safran bitkisinden çay yapmaya özen gösterin.

Safran çayı, antosiyanin, alfa-karoten ve beta-karoten, B vitaminleri ve çeşitli diğer karotenoidler ve antioksidanlar içerir.

En önemli safran çayı yararları arasında ruh halini iyileştirme, cildi iyileştirme, görme yeteneğini geliştirme, belleği artırma, kanseri önleme ve kalp sağlığını koruma becerisi bulunmaktadır. Paha biçilemez baharat safranın faydaları

Antidepresan

Birçok çalışma, safran kullanımının, beyindeki hormonal dengeyi etkileyebileceğini göstermiştir; bu durum, duygudurum, anksiyete ve depresyon belirtileri üzerinde belirgin etkiler yaratabilir. Sabahları bu çaydan bir bardak içmek, ruh halinizi baştan sona stabilize edebilir.

Bellek yükseltici

Safran çayı, beyindeki plak birikimini azaltabilir ve Alzheimer ya da Parkinson gibi nörodejeneratif hastalık risklerini azaltabilir. Safran gerçek mi, sahte mi nasıl ayırt edilir?

Kanser önleme

Bu baharatta bulunan antosiyaninler ve karotenoidler, hücresel metabolizmanın tehlikeli yan ürünleri olan serbest radikalleri nötralize edebilirler. Bu kronik inflamasyon düzeylerini düşürebilir ve kanser, romatoid artrit ve koroner kalp hastalığı gibi hastalıkları önleyebilir.

Göz sağlığı

Beta-karoten, dejenerasyonu önleyerek ve kataraktların başlamasını geciktirerek göz sağlığını korur.

Kan basıncı

Bir dizi çalışma, bu çayın kan basıncını, trigliserit ve kolesterol seviyelerini düşürdüğünü, ayrıca ateroskleroz ve kalp krizlerinden korunmanızı sağladığını göstermiştir. Dünyanın en pahalı baharatı safran

Cilt sağlığı

Bu çayın antioksidanları ve iltihap önleyici özellikleri, sedef hastalığı veya egzama gibi cilt sorunlarını temizlemeye yardımcı olabilir.

Regl dönemi

Safran çayının hormonal etkileri, kadınların ağrılı kramplar veya duygudurum dalgalanmaları yaşamamalarına yardımcı olabilir.

Safran çayı nasıl yapılır?

Doğal safran bulabildiğiniz takdirde evde safran çayı yapmak oldukça kolaydır. Baharatın yararları için nasıl kullanılmalı?

Adım 1: Bir fincana ya da bardağa 4-5 adet safran koyun.

Adım 2: Bir bardak suyu kaynatın ve kaynamış suyu safranın üzerine dökün.

Adım 3: Sıcak suyun içinde safranı 3-4 dakika bekletin.

Adım 4: İsterseniz tatlandırmak için 1 tatlı kaşığı bal ekleyin.

Adım 5: Daha egzotik bir versiyon için süt veya Hindistan cevizi sütü ve toz kakule ekleyebilirsiniz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.