Sağlık Ağızdan Başlar

0

Yaşamımızı devam ettirebilmek için en temel ihtiyacımız yeme ve içmedir. Yeme ve içme alışkanlıklarımız da bizlerin sağlıklı mı sağlıksız mı bireyler olacağını belirleyecektir. Tüm gün çeşitli gıdalar ve besinler alırız. Tüm bu gıdaların vücudumuzda ilk uğradığı nokta ağızdır. Ağız bakımı ve sağlığı bu nedenle çok önemlidir. Okul öncesi eğitiminden başlayarak çocuklara ağız bakımı hakkında alışkanlıklar kazandırılmaya başlanmaktadır. Böylece ileriki yaşlarda edindikleri bu doğru kazanımla sağlıklı bireyler olma yolunda adımlar atmış olacaklardır.

Ağız bakımı konusunda neler yapılmadır?

Ağız bakımı konusunda en temel şey diş fırçalamadır. Dişler her yemekten sonra kesinlikle fırçalanmalıdır. Böylece ağızda oluşan asitler ve bakteri oluşumu engellenmiş olacaktır. Dişler fırçalanmadığı takdirde gün içinde tüketilen yiyecek ve içeceklerin asitleri diş minelerinden başlayarak aşınmaya yol açacaktır. Düzenli olarak günde üç kere diş fırçalanmayla işe koyulmakta fayda var.

Ağız bakımı konusunda doğru bilinen yanlışlar nelerdir?

  • Diş bakımı konusunda en dikkat edilmesi gereken konu fırçalama yöntemidir. Dişler yanlara doğru değil aşağı ve yukarı olacak şekilde fırçalanmalıdır.
  • Bir diğer husus da diş fırçalama süresidir. Dişlerinizi sadece göstermelik bir biçimde fırçalamamalısınız. Arka dişlerde ve aralarda kalan yemek artıklarını giderene kadar fırçalama işlemini devam ettirmekte fayda var.
  • Diş fırçalama işlemi esnasında çok sert bir biçimde dişleri fırçalamak diş etlerine de zarar vereceğinden kanamalara yol açacaktır. Doğru diş fırçası kullanımı da bu konuda etkilidir. Çok sert bir fırça kullanmak yerine orta sertlikte fırçalar tercih edilmelidir.

Diş yapınıza uygun diş macunları kullanmaya özen göstermelisiniz. Hassas diş eti ve diş minelerine sahipseniz uygun diş macunu almakta fayda var.

Diş ipi kullanımı da diş arasında kalan yemek artıklarından kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Fırçanın ulaşamadığı noktalara ulaşarak tam anlamı ile temizliğin sağlanmasını sağlayacaktır.

Diş sağlığı açısından kullandığımız ürünlere dikkat etmemiz gereken noktaları böylece anlattık. Diş fırçalandıktan sonra ise ağızı diş macunundan arındırmak gerekmektedir. Ağızda kalan diş macunu da bir kimyasal ürün olduğundan kalıntılar zarar verecektir. Ağzı güzelce çalkalayarak ağızdan macunu ve yemek artıklarını uzaklaştırmalıyız.

Kullandığımız diş fırçasını da belirli sıklıklar ile değiştirerek ayda bir ya da iki ayda bir olmak üzere diş fırçasında zaman içinde oluşan bakterilerin tekrar ağzımıza gelmesini engellemiş oluruz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.