Sağlıklı Beslenme İçin Basit İpuçları

0

Sağlıklı beslenmek diyince aklınıza ne geliyor bilmiyorum; ama ben nedense çocukluğumun ilk çizgi filmi Heidi yi düşünüyorum. Oysa modern hayatlarımızda zamanla yarışırken artık ne Heidi gibi saf ve çocuksu çizgi filmler var ne de  çocukluğumuzdaki doğal besinler .

Ama umutsuzluğa kapılmadan sağlıklı beslenmek için bazı ipuçlarına göz atmakta fayda var. Hepimizin zamanla yarışır gibi yaşadığı ve yemek yeme alışkanlığımizin giderek değiştiği şu günlerde sanırım artık kimse semt pazarlarına pek uğramıyor. Ben gene de size semt pazarlarına gitmeyi tekrar alışkanlık haline getirmenizi öneririm. Taze meyve ve sebze cenneti olan semt pazarları her zaman en doğru adres.  Diğer yanda ise mevsiminde meyve ve sebzeleri seçmek önemli. Yoksa kış ortasında alacağınız dotatesin pek de sağlıklı bir besin olacağı konusu biraz şüpheli.

Diğer yanda şekerli gazlı içecekleri tamamen hayatınızdan çıkarmanızı öneriyorum. Zira bu tür içeceklerin içerdiği şeker günlük tüketilmesi gereken şekerden epey bir fazla. Sıcak tükettiğiniz çay ve kahvenizde de şekere elvada demenizi, ne yazık ki söylemem gerek. Şeker artık beyaz zehir olarak anılıyor. Kanser hücrelerinin şekerle beslendiği artık biliniyor.

Sağlıklı beslenmenin diğer bir yardımcısı ise su. Güne uyanır uyanmaz başlayacağınız bir bardak su emin olun metabolizmanızın hızlarak çalışmasını sağlarken, sindirimiz için de faydalı olacaktır.  Günde içeceğiniz en az 1 -1,5 litre su emin olun vucudunuz ve cildiniz için de çok faydalı.

Şeker ve yağ yerine az karbonhitrat ve proteine dayalı bir beslenme hem kilo vermenizi hem de daha sağlıklı ve zinde hissetmenizi sağlayacaktır.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.