Sağlıklı Gıdaları Yanlış Tüketiyor Olabilirsiniz

0

Herkes sağlıklı beslenmek için farklı alternatifler deniyor. Bezan gerçekten çok sağlıklı besinler satın alıp masamıza koyabiliriz. Ancak sağlıklı gıdaların aynı zamanda sağlıklı olarak pişirilerek soframıza gelmesi gerekir. Aksi halde çok sağlıklı bir gıdayı yememize rağmen yanlış pişirme yöntemleri sebebiyle bize faydalı vitamin ve mineralleri veremezler. Bu yazımızda sağlıklı gıdaları nasıl tüketmemiz gerektiğini anlatacağız.

Tatlı patatesler

A vitamini açısından zengin, antioksidan ve anti-enflamatuar özellikleri ile mükemmel bir besindir. Ancak bu mükellem gıdanın kızartma olarak tüketilmemesi gerekiyor. Patatesi en iyi pişirme şekli doğranmış halde buharda pişirmek veya patatesi bütün pişirmektir.

Eğer patates kızartmasına çok özlem duyuyorsanız, o zaman fırında patates dilimlerini baharatlayarak pişirin. Patates alırken organik ürünleri almaya özen gösterin.

Fıstık ezmesi

İyi bir protein kaynağı olan fıstık ezmesinin doğal bir ürün olduğundan emin olun. Fıstık ezmesi sadece fıstıktan yapılmış olmalıdır. İçinde şeker, tuz  ve hidrojen yağlar bulunmamalıdır. Fıstık ezmesinin doğallığından endişe ediyorsanız kendiniz mutfak robotunda fıstık ezmesi yapabilirsiniz.

Fasulye

Protein ve lif açısından çok zengin olan fasülye, yağ açısından zengin olmadığı için diyet için mükemmel bir besindir. Ancak konserve fasülyelerin büyük bölümü nde kimyasallar bulunmaktadır. Bunlar kanser, kalp hastalığı ve erken ergenlik gibi sorunlara neden olmaktadır. Bunun için hazır konserve fasülye yerine kendiniz konservenizi yapın.

Kurutulmuş meyve

Hızlı bir şekilde tüketer şeker ihtiyacınızı karşılamak için mükemmel bir tercihtir. Tabi, kurutulmuş meyvenin kesinlikle şekerle kaplanmamış olması gerekir. Bunun için şeker ilavesiz kurutulmuş meyve seçilmesi gerekiyor. Bundan emin olmak için paketlerin üzerindeki açıklamaları okuyun. İsterseniz meyvelerinizi kendiniz de kurutabilirsiniz.

Elma

Açlık istediğinizi kesmek, tatlı, sulu ve lif dolu bir elma mükemmel bir atıştırmalıktır. Vitamin ve minerallerin çoğu (A ve C vitamini, kalsiyum, potasyum, folat ve demir) elmanın kabuğunda bulunur. Elmayı soyarak yemeniz halinde bu vitamin ve mineralleri atmış olursunuz. Bunun için organik elma satın alın ve kabuklarını soymadan yiyin.

Brokoli

Birçok kişi brokoliyi çiğ olarak yemez ve pişirerek tüketmek ister. Ancak brokoliyi pişirerek besin değerlerini azaltırsınız. Çiğ yemek istemiyorsanız o zaman brokoliyi, bir kaç dakika soteleyin veya buharda hafif bir şekilde pişirin.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.