Sağlıklı Olmak İçin Her Tüketilmesi Gereken Yiyecekler

0

Ne yemeli, ne yememeli konusundan hergün onlarca makale okuyor olabilirsiniz. Yapılan araştırmalara göre, vücudun günlük olarak bazı vitamin ve minerallere ihtiyacı var. Bunların alınması halinde kendinizi daha iyi ve enerjik hissederseniz. Uzmanların yaptıkları çalışmalara göre bu yiyecekler beş maddede toplanıyor. Bu yazımızda sizlerle her gün tüketmeniz gereken gıdaları yazdık.

1. Protein

Bir kişinin günlük olarak alması gereken protein miktarı, aktivitesi, cinsiyetine göre değişmekle birlikte kadınların ortalama 40 ile 75 gram olduğu biliniyor. Bu miktarı almak için her öğün az yağlı yiyeceklerden protein alınması gerekiyor. Protein alabileceğiniz en zengin gıdalar ise düşük yağlı süt ürünleri, baklagiller, tavuk göğsü, balık, tofudur. Bu yiyecekleri tüketirken yağ ve kalorisi düşük olanları tercih edebilirsiniz.

2. Karbonhidrat

Enerji seviyesini dengelemek ve sonraki öğünde kadar tok kalabilmek için karbonhidratlara ihtiyacımız var. Karbonhidratlar vücutta uzun süre içinde sindirilir. Karbonhidrat almak için tercihiniz kepekli tahıllar, tatlı patates ve fasulye olabilir.

3. Sağlıklı yağlar

Yağın sizin için kötü olduğu gibi bir düşünceniz varsa unutun. Tüketmeniz gereken yağ, doymamış yağlardır. Bu yağlar omega-3 ve omega-6 yağ asitleri içerir ve aynı zamanda antioksidan doludur. Kalp sağlığınız için çok faydalıdır. Örneğin öğünlerde kabuklu yemişler, tohumlar, zeytinyağı veya avokado gibi gıdaları mutlaka öğünlerinize dahil edin.

4. Lifli gıdalar

Kadınların günlük olarak 25 ile 30 gram lifli gıdalar yemesi öneriliyor. Bu nedenle her öğünde lifli gıdaları eklemeyi kesinlikle unutmayın. Lifin birçok faydası vardır. Kolestrolü düşürür ve sizi uzun süre tok tutar. Meyveler, sebzeler, fındık ve tam tahıllar lif açısından çok zengindir.

5. İçecekler

Gün boyunca sulu kalmak önemlidir. Bir çok kişi sadece yemek zamanında sıvı tüketir. Ayrıca tükettiğiniz sıvının şekerli ve gazlı olmamasına özen gösterin. Yeşil çay ve meyve suları antioksidanlar açısından çok zengindir. Sıvı tüketiminde yapacağınız doğru tercihler, sizin gün içinde enerjik tutacağı gibi yedikleriniz kolay sindirilmesine de yardımcı olacaktır.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.