Sağlıklı ve Fit Bir Yaşamın Sırrı: Yulaf Ezmesi

0

Yulaf ezmesin  yağ oranı düşük, protein oranı küçümsenemeyecek miktarda olan bir karbonhidrat kaynağıdır. Süt veya yoğurtla  direk olarak tüketilmekte olup isteğinize göre muz, şeftali, elma v.b meyveler ile oldukça sağlıklı ve az kalorili bir besindir. Yulaf ezmesi aynı miktardaki undan daha az miktarda kaloriye sahiptir. Ayrıca mide de sıvılar ile karışarak hacmi artmaktadır bu sayede de  daha geç acıkmanızı sağlayacaktır. Ayrıca  yulaf ezmesi kan şekerini yavaş yavaş yükselttiği için tokluk hissi yaratmaktadır.

Yulafın bizlere sağladığı bir diğer yarar ise hazımsızlık yaratmaması ve boşaltım sistemimizi daha sağlıklı çalışmasıdır. Bunun sebebi ise sahip olduğu yüksek lif miktarıdır. Diyet ürünlerinin geneline bakıldığında, bu ürünler biraz pahalı olmaktadır. Piyasadaki bilindik markaların 500 gr yulaf ezmesi için talep ettikleri miktar 4-5 TL dir. 500 gr yulaf ezmesini sabah kahvaltılarında tükettiğinizde size 4-6 gün yetecektir.

Yulaf ezmesini çok farklı yerlerde kullanabilirsiniz.Örneğin; omletin içine yulaf ezmesi kattığınızda  omletiniz oldukça lezzetli  ve doyurucu olacaktır.Kurabiye veya hamur işlerinde un ile birlikle karıştırarak daha az kalori alabilirsiniz. Ayrıca sindirim sisteminiz içinde oldukça faydalıdır. Diğer yiyeceklere göre oldukça pratik bir seçim olup yoğurt veya süt ile yemeyi tercih ederseniz hazırlamanız 2 dakikanızı bile almayacaktır.

Yapılan araştırmalar göre yulafın bir diğer özelliği ise cildi güzelleştirmesi ve kırışık oluşumunu geciktirmesidir. Sizlerde sağlığınıza ve kilonuza dikkat ediyorsanız ve yulaf ezmesinden haberdar değilseniz mutlaka tanışmalısınız.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.