Sağlıklı Yaşlanmak için Egzersiz Yapmak Neden Gerekli?

0

Yaşlanmanın getirdiği sağlık sorunlarının üstesinden gelmek için doğru şekilde ve uygun miktarda egzersiz yapmak çok önemli. Yaşla birlikte vücut esnekliğinde ve gücünde kaçınılmaz bir düşüş gerçekleşiyor. Ancak, egzersiz yaparak bu etkileri yavaşlatmak ve daha sağlıklı bir şekilde yaşlanmak mümkün. Sağlıklı yaşlanmak, ileride gerekebilecek olası ameliyat ve uzun süreli ilaç kullanımlarının önüne geçmek, yani daha sağlıklı ve mutlu bir yaşlılık hayatı geçirmek demek. O halde gelin; egzersizin, yaşlılıkta karşılaşılabilecek belli başlı sorunlara karşı bizi nasıl koruyabileceğine bakalım.

  1. Romatizma veya benzeri sebeplerden kaynaklanan kronik ağrılarınız varsa uygun egzersizler ağrılarınızla baş etmenize yardımcı olur, size daha fazla hareket özgürlüğü sağlar ve dolayısıyla hayat kalitenizi arttırır.
  2. Kaç yaşında olursanız olun size uygun bir egzersiz programıyla vücudunuzun güç ve esneklik kazanması mümkündür. Özellikle kasların dirence karşı çalıştırıldığı direnç egzersizlerinin güç kaybını önlemeye yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.
  3. Bel ağrısı şikayetiniz varsa bundan da ameliyat olmanız veya ağrı kesici haplar kullanmanız gerekmeden egzersizle kurtulabilirsiniz. Egzersiz ve fizik tedavi bel ağrısını yenmede ameliyattan daha az riskli ve etkili yöntemler olarak belirlenmiştir.
  4. Egzersiz sayesinde diyabete (şeker hastalığı) yakalanma riskinizi azaltabilirsiniz. Obezite ve hareketsizliğin hem tip 1 hem tip 2 diyabet hastalıkları için risk oluşturduğu bilinmektedir. Düzenli egzersiz ile diyabeti önleyebilir ve diyabetle daha sağlıklı biçimde mücadele edebilirsiniz.
  5. Düşmek kimse için hoş değildir ama yaşlılar için daha büyük bir kabustur. Düşme ile meydana gelebilecek kırıklar veya diğer rahatsızlıklar yaşlılarda kalıcı problemler yaratabilir. Egzersiz ise kasları güçlendirip denge kabiliyetini arttırarak düşme riskini azaltır.
  6. Yaşlanmanın beraberinde getirebileceği osteoporozu (kemik erimesi) egzersiz ile önleyebilirsiniz. Özellikle yürümek, dans etmek gibi ayakta yapılan hareketler ve ağırlık kaldırmak gibi kasları güçlendiren direnç egzersizleri kemikleri güçlendirir ve kemik erimesini önler.
  7. Düzenli ve uygun bir egzersiz rutini kalp hastalıklarının önlenmesine yardımcı olur. Kalp hastalığı olanların ise daha sağlıklı bir hayat sürmelerini sağlar.
  8. Yaşlanmayla birlikte beyin işlevleri de zayıflar. Daha hareketli bir hayat ise bizi Alzheimer hastalığı ve diğer hafıza sorunlarına karşı korumaya yardımcı olur.
  9. Egzersiz ve fizik tedavi ile çoğu yaşlı bireyin şikayetçi olduğu idrar tutamama problemini de önlemek mümkündür.

O halde bugünden tez yok kendinize uygun bir egzersiz programı hazırlayıp egzersizi hayatınızın bir parçası haline getirerek geleceğinize büyük bir yatırım yapabilirsiniz.

 


Share.

About Author

Comments are closed.