Sakız Yuttuğunuzda Gerçekten Ne Olur?

0

Annenizin size sakız yutma hakkında ne söylediğini hatırlıyor musunuz? İnsan vücudu inanılmaz şeyler yapabilir, ancak maalesef bazen yetenekleri zayıf. Bunun mükemmel bir örneği “sakız yutarsanız vücudunuzda yedi yıl kalır” sözüdür. Bu, bilimsel olarak karpuz çekirdeklerinin yutulması halinde karnınızda bir karpuz yetiştirme ihtimali kadar doğrudur. Sakız Çiğnemeyi Sevenler Dikkat! Aslında Ne Çiğnediğinizi Biliyor Musunuz?

Tabi bu sözün bir doğruluk payı da var. Sakızın sentetik bölümü sindirilebilir değildir. Ancak bu sentetik bölümlerin yıllarca midede kalacağı anlamına gelmez. Sakız vücudunuzda nadiren bir haftadan fazla kalır. Çünkü mide periyodik olarak içeriğini ince bağırsağa boşaltır, bu nedenle sakızı yutursanız daha sonra kolona geçecek ve dışkıya geçecektir. Damla Sakızının Faydalarını Biliyor musunuz?

Fakat uzmanlar uyarıyor. Sık sık sakız yutarak vücudunuza iyilik yapmazsınız. Sakızın tekrar tekrar yutulması, potansiyel olarak bağırsak tıkanıklığına yol açabilen küçük bir sindirilemeyen malzeme kütlesine yol açabilir.

Bunun için sakız yutmayı alışkanlık haline getirmekten kaçınmak akıllıca olur. Aktif Kömür Sakızları Tarifi (Mide Sorunları İçin)


Paylaş.

About Author

Comments are closed.