Şalgam Suyu Hakkında Bilmedikleriniz

0

Pancar ve turp gibi kök bitkilerden biri olan şalgam özellikle suyuyla kültürümüzde geniş bir yere sahip. Et yemekleriyle ve kebaplarla birlikte içmeye alışık olduğumuz şalgam suyu, aslında çok daha yakından tanımaya değer faydalara sahip.

Şalgam bitkisi birçok vitamin ve mineral içermesi açısından oldukça yararlı. Şalgamın içerdiği vitaminlerin başında A vitamini geliyor. Şalgam, C, E ve K vitaminlerini de bolca içeriyor. Ayrıca kalsiyum, magnezyum, potasyum, fosfor ve demir gibi sağlığımız için eşsiz öneme sahip mineraller açısından da zengin. Bu vitamin ve minerallerin yanı sıra şalgam, içerdiği omega-6 ve diyet lifi ile çok daha önemli bir besin haline geliyor. 10 lezzetli şalgam suyu tarifleri

Bu değerli besin maddelerini içeren şalgamın suyu da tabii ki yararlı. Şalgam tek başına çok acı olabileceği için şalgam suyu aslında örneğin pancar gibi başka sebzelerin suyunun da ilave edilmesiyle hazırlanıyor. Böylece daha faydalı bir hale geliyor. Bundan maksimum düzeyde faydalanmak için ise marketlerde satılan şalgam sularındansa evde kendi hazırlayacağınız ve taze taze tüketebileceğiniz şalgam suyunu içmenizi öneririz.

Gelelim şalgam suyunun sağlığımız için olan faydalarına…

Bağışıklık Sistemi

İçerdiği yoğun C vitamini sayesinde şalgam suyu bağışıklık sisteminin harika bir şekilde korunmasına yardımcı olur. Özellikle kış aylarında yoğun bir şekilde karşılaştığımız soğuk algınlıklarına yakalanma olasılığını ciddi ölçüde azaltır. Antioksidan etkisi ile hücre yenilenmesini destekler ve DNA hasarlarının onarılmasına yardımcı olur. Şalgamlı bulgur salatası tarifi

Kemik Sağlığı

Bol miktarda kalsiyum ve potasyum içeren şalgam suyu, bu özellikleri ile çocuklarda kemik gelişimini destekler ve ileri yaşlarda karşılaşılan kemik erimesi problemine karşı da koruyucu rol üstlenir.

Sindirim Sistemi

Şalgam suyu, lif bakımından zengin olması sebebiyle sindirim sistemini destekler. Yapılan araştırmalar şalgam suyunun sindirim sistemini çeşitli enfeksiyonlar ve zararlı bakterilerden de korumaya yardımcı olduğunu göstermiştir. En sağlıklı su “Pancar suyu”

Kilo Verme

İçerdiği lifler sayesinde şalgam suyu bağırsakların iyi çalışmasını sağlayarak vücutta biriken gereksiz maddelerin daha kolay ve hızlı şekilde atılmasına yardımcı olur. Bol miktarda su içerdiği için şalgam suyu kabızlığın giderilmesi için de alternatif bir çözüm oluşturabilir. Bu sayede şalgam suyu kilo vermeyi kolaylaştırır.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.